370x247_product_media_10001-11000_lamillou3Ekologiczny styl życia zdaje się być coraz popularniejszy. Wielu ludzi zauważa, że ten termin dotyczy nie tylko ochrony odległych lasów tropikalnych lub jeży na drugim końcu kraju. Tak naprawdę żyjąc ekologicznie, robimy wiele dobrego w naszym najbliższym otoczeniu.

Jednak o ile pamiętamy o segregacji śmieci czy wyborze żarówek energooszczędnych, rzadko szukamy na półkach sklepowych naturalnych środków czystości czy ekozabawek dla dzieci. A wbrew pozorom ma to również ogromne znaczenie…

Ekologiczne sprzątanie

Reklamy telewizyjne przekonują nas, że popularne detergenty to najlepsze i najskuteczniejsze środki czystości, które bez trudu wyczyszczą kamień i rdzę. Ulegamy tej sugestii, bo kto nie chciałby mieć idealnie wysprzątanego domu? Problem w tym, że aby detergent spełnił obietnice producenta, musi być silny i żrący, czyli niemal zawsze szkodliwy. I my, jako konsumenci zdajemy sobie z tego sprawę. Po sprzątaniu staramy się by nasze dziecko nie musiało przebywać w miejscu, gdzie stosowano środki chemiczne, butelki chowamy w miejscach niedostępnych dla najmłodszych i zawsze używamy rękawiczek w obawie przed bezpośrednim kontaktem z trująca substancją.

Ci, którzy chcieliby połączyć sprzątanie z ekologicznym trybem życia, mogą skorzystać z dostępnych na rynku naturalnych środków czystości. Z pewnością nie są tak silne, jak te, które zobaczyć można w reklamach, ale nie stanowią też zagrożenia. Przy niewielkim wysiłku można uzyskać identyczny efekt, bez obawy, że zranimy naskórek, odplamimy ubranie lub wchłoniemy resztki niespłukanej trucizny. Do producentów ekologicznych środków czystości należą m.in. Attitude, Earth Friendly Products lub Betnley Organic.

Niezdrową chemię znajdziemy również w ogólnodostępnych środkach piorących. Nie bez powodu szukamy w nich często przyczyny alergii skórnych, wysypek i innych dolegliwości dermatologicznych. W trosce o swoje zdrowie i jakość pranych materiałów warto więc zapoznać się także z listą ekologicznych środków do prania. Są na niej proszki, płyny, tabletki, kapsułki i listki. Wszystkie wyprodukowane z naturalnych i bezpiecznych składników. Doskonale sprawdzają się w działaniu – skutecznie dopierają zabrudzenia, nie niszczą tkanin, pozostawiając je czyste i świeże. Do najpopularniejszych środków tego typu należą kule piorące EcoZone i proszki do prania Bio-D.

Pieluchowanie

Pieluchy wielorazowe, tak popularne kilkadziesiąt lat temu, znów wracają do łask. Tym razem odmienione i unowocześnione. Dlaczego pieluchy wielorazowe stały się takie modne? Powodów jest kilka: są niezwykle chłonne i chronią pupę dziecka przed odparzeniami czy podrażnieniami. Dzięki ich używaniu zmniejszamy produkcję śmieci i nie narażamy dzieci na kontakt ze szkodliwymi chemikaliami.

Dobrym przykładem jest polska firma Milovia. To producent ekologicznych pieluszek wielorazowych, który bez wątpienia stanowi silną konkurencję dla podobnych firm z terenu Unii Europejskiej.

Zabawki dla dzieci

Portrait of a crawling babyA w jaki sposób zabawki dla dzieci mogą przyczynić się do naszych ekologicznych zasad postępowania? Trzeba pamiętać, iż to, że zabawki są teoretycznie bezpieczne – nie mają małych ani ostrych elementów, nie dodano do nich trujących substancji chemicznych – nie oznacza, że są jednocześnie ekologiczne. Prawdziwe ekozabawaki wykonane są z naturalnego drewna, wełny lub bawełny, a do ich malowania i klejenia używa się nietoksycznych substancji pochodzenia naturalnego. Takie produkty posiadają odpowiednie atesty, którymi każdy producent „chwali” się na opakowaniu. Warto więc zwrócić uwagę co kupujemy swoim dzieciom do zabawy, szczególnie gdy są jeszcze małe i wiele przedmiotów wędruje do ich buzi.

Z godnych zaufania producentów zabawek warto wymienić firmę Plan Toys, oferującą drewniane zabawki dla dzieci w każdym wieku.

Rodzic jako nauczyciel

Trzeba pamiętać, że wprowadzanie ekologicznych zasad postępowania nie ogranicza się tylko do zakupów i segregacji śmieci. Aby takie działania miały sens, ważna jest również edukacja najmłodszych, którzy będą mogli kontynuować to, co już zaczęliśmy. Warto więc włączyć dziecko do codziennych obowiązków domowych, tłumacząc mu dlaczego używamy tych a nie innych produktów. Koniecznie trzeba wytłumaczyć mu także, po co to robimy. Maluch powinien wiedzieć, że takie działania to również troska o środowisko, w którym żyją inni ludzie, zwierzęta i rośliny.