odkurzacz-thomas-perfect-air-allergy-pureDecydując się na odkurzacz workowy, najlepiej od razu zaopatrzyć się w dodatkowe wymienne worki. W sprzedaży znajduje się wiele różnych typów tego rodzaju materiałów do odkurzacza, które przeznaczone są do zbierania w nich zanieczyszczeń. Przy wyborze worków przede wszystkim zawracamy uwagę na ich typ, ale jeżeli zależy ci na wysokiej skuteczności i bezpieczeństwie, w takim przypadku warto bliżej przyjrzeć się pozostałym parametrom, aby wybrać te idealne.

Worki do odkurzaczy produkowane są w kilku różnych wariantach – są to przede wszystkim worki papierowe, worki tekstylne, a także worki syntetyczne, na przykład włókninowe. Są one produkowane w pojemnościach oraz wejściach odpowiadających danemu modelu odkurzacza, dlatego ważne jest wybranie takich worków, które odpowiadają mu całkowicie – w przeciwnym przypadku nie będzie możliwe zamocowanie ich w odkurzaczu lub też mogą one wpłynąć na jego wydajność pracy. Na co należy zatem zwrócić uwagę?

Włóknina lepsza od papieru

Najczęściej worki do danego typu odkurzacza produkowane są w różnych wersjach – najpopularniejsze to papierowe i włókninowe. Worki papierowe są najtańsze, spełniają swoją rolę, jednak charakteryzują się niższą trwałością i wytrzymałością na rozerwanie przy odkurzaniu twardych przedmiotów. Ponadto podatne są na wilgoć, dlatego też odkurzenie nawet niewielkiej ilości wody może spowodować uszkodzenie papieru. Dlatego zamiast worków papierowych warto wybrać nieco droższe od nich worki włókninowe – włóknina jest znacznie bardziej trwała, jest elastyczna, dlatego worek dobrze dopasowuje się do formy pojemnika odkurzacza, ponadto lepiej zatrzymuje drobinki zanieczyszczeń, dlatego mniej z nich trafia do dalszej filtracji – dają one efekt filtracji na poziomie E10, dlatego zatrzymują ≥ 85% zanieczyszczeń.

Unikaj worków wielorazowych

Do niektórych odkurzaczy oferowane są także wielorazowe worki – wykonane z tkanin. Chociaż mogą one wydawać się ekonomicznym wyborem, ponieważ po zapełnieniu się worka wystarczy go opróżnić, to jednak pod kątem higieny nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Takie worki do odkurzaczy są trudne w utrzymaniu w czystości, ich pory zalepiają się łatwo drobinkami kurzu i włosami. Można je prać, ale nie są one tak wygodne w użyciu jak worki włókninowe.

Pamiętaj o wymianie filtra

Przy wymianie worka nie można zapominać też o regularnej wymianie filtra lub jego czyszczeniu, aby mógł on skutecznie zatrzymywać zanieczyszczenia. Najczęściej zaleca się wymianę filtra po zużyciu czterech worków do odkurzacza, natomiast gdy filtr jest możliwy w czyszczeniu, warto płukać go pod bieżącą wodą częściej, aby był on higienicznie czysty.

A może odkurzacz bezworkowy?

Alternatywnym rozwiązaniem dla odkurzaczy wyposażonych w worki są modele bezworkowe – w tym przypadku zanieczyszczenia osadzają się w specjalnym pojemniku, który należy opróżnić po zakończeniu sprzątania. Chociaż zajmuje to więcej czasu, to jednak odkurzacze tego rodzaju są bardziej higieniczne, zwłaszcza modele wyposażone w filtry wodne, które dodatkowo nawilżają powietrze. W związku z tym odkurzacze te są szczególnie polecane dla alergików.

Gdy chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru worków do odkurzacza, sprawdź serwis internetowy Idealny Odkurzacz.