Każda z nas wie, że podstawą dobrej kuchni jest odpowiedni sprzęt do gotowania i przyrządzania potraw. Nawet najlepsza gospodyni nie wyczaruje przysmaków dla domowników bez przystosowanych do tego celu naczyń. Najpopularniejszym z nich są garnki. Nie da się bowiem ugotować zupy, przyrządzić dań obiadowych bez ich użycia. Na które z garnków powinnyśmy zwrócić uwagę i dlaczego? W celu znalezienia odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem.

Komplety garnków

Jeśli nie mamy czasu ani ochoty kupować pojedynczych garnków, warto zainwestować w komplet. Najchętniej kupowanym produktem są zestawy naczyń emaliowanych oraz ze stali nierdzewnej. To wybór na lata, który nie musi zrujnować naszego domowego budżetu. Warto w tym wypadku postawić na jakość oraz zwrócić uwagę na wytrzymałość. Dobry produkt nadaje się bowiem do gotowania, ale również do duszenia, smażenia a nawet pieczenia! Problemu nie sprawia także utrzymanie naczynia w czystości. Bardzo ważną zaletą zakupu całego kompletu garnków jest przede wszystkim pewność, że wszystkie naczynia mają podobne właściwości oraz są porównywanej jakości (zob. strona tadar.pl).

Garnki pojedyncze

W momencie gdy potrzebujemy uzupełnić nasz domowy zbiór naczyń o dodatkowy egzemplarz, zakup jednego garnka jest rozwiązaniem najodpowiedniejszym. Do wyboru mamy różne naczynia. Emaliowane – najczęściej spotykane w domach naszych mam i babć, bardzo proste o zaokrąglonych brzegach ułatwiających bezpieczne rozlewanie cieczy. Produkt ze stali nierdzewnej jest trwały, higieniczny i łatwy do utrzymania w czystości, szybko i równomiernie rozprowadza ciepło – oszczędzając tym samym czas gospodyni oraz energię elektryczną. Aluminiowe naczynie pokryte odporną na zarysowania oraz zmiany temperatury powłoką ceramiczną przyda się w domach tych z osób, które szczególną uwagę zwracają na wartości odżywcze, zawartość witamin i minerałów w przygotowywanych posiłkach oraz dbają o linię. Garnek ceramiczny wymaga bowiem użycia jedynie minimalnej ilości tłuszczu. Do wyboru mamy jeszcze między innymi, naczynia odlewane, trochę droższe, ale dzięki temu wyjątkowo solidne. Niektóre z nich wykonano z odlewu aluminiowego z nieprzywierająca powłoką teflonową (w ofercie tadar.pl).

Brytfanny

W kuchni każdej wtajemniczonej pani domu przyda się z pewnością naczynie zwane powszechnie brytfanną lub gęsiarką. Nadaje się ona doskonale do duszenia oraz smażenia w piekarniku. Brytfanna pozwala na przygotowanie dużej ilości mięsa, opieka się ono ze wszystkim stron, pozostaje przy tym soczyste i aromatyczne w środku oraz chrupiące na zewnątrz.

Gotowanie dla całej rodziny

Czasami, zwłaszcza podczas świąt czy uroczystości rodzinnych, umiejętności kulinarne pani domu ocenia nie tylko najbliższa rodzina. Gdy przyjdzie nam gotować dla dodatkowych gości, małe “jednorodzinne” garnki mogą nie wystarczyć. W takim wypadku najlepiej zainwestować w naczynia wielkogabarytowe np. satynowe garnki o dużej pojemności (np. 17 litrów).

Producenci sprzętu kuchennego dbają o to, aby oferta stale się powiększała. Panie domu są bowiem coraz bardziej wymagające, a i panowie chętniej niż kiedyś realizują się w kuchni. Warto więc zadbać o to, aby gotowanie było nie tylko uciążliwym obowiązkiem, ale przede wszystkim przyjemnością.