Latem bardzo chętnie przenosimy się z jedzeniem z jadalni na taras. Pod chmurką wszystko smakuje lepiej, a zwłaszcza pyszne ciasta z sezonowymi owocami i kremami. Są one słodkie, dlatego interesują nie tylko ludzi, ale też owady – muchy i osy. Złaknione słodyczy chętnie obsiadają wypieki. To niehigieniczne, a nawet niebezpieczne. Zobacz, jak serwować desery latem, aby zachowały świeżość, ładny wygląd i były chronione przed insektami.

Ciasto na paterze? Tak, ale pod przykryciem

Kiedy serwujemy ciasto na zewnątrz, ważne jest, aby zadbać zarówno o jego smak, jak i wygląd. Właściwe umieszczenie wypieku na paterze z kloszem to świetny sposób na ochronienie go przed czynnikami zewnętrznymi, głównie przed owadami. Ale nie tylko, bo często nasze desery bywają narażone też na kurz – a nikt przecież nie chce jeść deseru, w którym jest piasek strzelający później w zębach.

Poza tym zasłonięcie ciasta jest higieniczne. Jeśli na imprezie jest wiele osób, nie narazimy wypieku na przypadkowe dotykanie rękami ani kontakt z płynami ustrojowymi innych.

Zalety patery z kloszem – dlaczego warto ją wybrać?

Patera z kloszem do serwowania ciasta ma wiele zalet, które czynią ją królową stołów na garden party. Po pierwsze, klosz chroni ciasto przed zabrudzeniem i utratą świeżości, na które nasz wypiek jest narażony znacznie szybciej, gdy serwujemy go na zewnątrz.

Po drugie, klosz zapobiega wysychaniu ciasta, utrzymując odpowiednią wilgotność – to przyjemność jeść idealne ciasto, latem, siedząc na hamaku lub leżaku.

Po trzecie, patera z kloszem jest estetycznym dodatkiem, który podkreśla elegancję serwowanego ciasta. Przezroczysta pokrywa chroni, ale też pozwala podziwiać to, co w środku. Goście wiedzą, co znajdą pod przykrywą.

Jak korzystać z pater z kloszem podczas serwowania ciasta na zewnątrz?

Patera powinna być czysta i dobrze wysuszona, bo w przeciwnym razie w promieniach słońca będą widoczne na niej plamy lub zacieki. Gotową do użycia ustawiamy na stole, ściągamy klosz i ostrożnie przekładamy ciasto. Potem osłaniamy je kloszem, upewniając się, że ten jest stabilnie osadzony i nie przesunie się podczas wynoszenia patery z kuchni do ogrodu. Tu oczywiście trzeba jeszcze dopasować paterę do rodzaju i rozmiaru ciasta. Niska patera będzie nieodpowiednia na wysoki tort zwieńczony kremem. Za mała średnica podstawy sprawi, że nałożony klosz zabrudzi się od rantów wypieku. Potem trudno będzie go zdjąć, bez naruszania formy ciasta.

Szklana patera z pokrywą – praktyczna i designerska

Załącznik:
1u3rs48umx15gjc.png

Głównym zadaniem, jakie ma patera z kloszem jest ochrona ciasta, ale też owoców. Jednak ładne naczynie dodaje też elegancji całej zastawie i aranżacji stołowej, poprawiając estetykę prezentacji deserów. Nawet zwyczajny smakołyk podany w ten sposób nabierze wyjątkowego charakteru i wzbudzi apetyt gości.