Wybór właściwego domu opieki dla bliskiej osoby: rodzica, dziadka, znajomej osoby samotnej lub niepełnosprawnej czy chorej to duża odpowiedzialność. A ze względu na dużą liczbę ośrodków państwowych i prywatnych w Polsce wybór taki to często nie lada wyzwanie. Zawsze taką decyzję trzeba dobrze przemyśleć, by zapewnić tej osobie zdrowie, komfort, bezpieczeństwo i spokój, a także towarzystwo i rozrywkę.

Osoby starsze i chore wymagają szczególnej uwagi i troski. Fachowa, całodobowa opieka pielęgniarska, pomoc medyczna i fizjoterapeutyczna jest niezbędna. Należy w związku z tym wybrać placówkę zaufaną, z dużym doświadczeniem, tradycjami i cieszącą się dobrą opinią. Niemałe znaczenie ma lokalizacja ośrodka, dobrze żeby mieścił się on w okolicach zamieszkiwanego przez nas miasta, aby odwiedzanie podopiecznego nie było związane z daleką podrożą i istniała możliwość częstego kontaktu. Daje to też możliwość obserwowania jakości opieki. Większość nowoczesnych ośrodków ułatwia utrzymywanie kontaktów, oferując pokoje dla odwiedzających oraz komunikatory internetowe. Najlepiej, gdyby dom opieki położony był w pobliżu natury, co jest gwarancją spokoju i wyciszenia, a malownicze okolice są uciechą dla zmysłów (zobacz: domopiekinestor.pl położony w Wojszycach ok. 40 km od Warszawy). Spacery i obcowanie z naturą są formą rekreacji, ale także pewnego rodzaju terapią. Najbardziej efektywny dla nas wszystkich jest wypoczynek na  świeżym powietrzu.

Jeżeli zamierzamy powierzyć pod opiekę specjalnego domu osobę starszą należy wybrać ośrodek, który szczególnie skupia się na poprawie jakości życia seniorów nie tylko poprzez zapewnienie im opieki medycznej, ale ma także przestronne wnętrza, dobre wyżywienie i organizuje czas wolny. To bardzo ważne, aby opiekunowie poświęcali dużo czasu i skupiali uwagę na podopiecznych. Organizowane w placówkach wieczory filmowe, koła tematyczne, spacery lub spotkania integracyjne zabijają nudę i pozwalają na utrzymywanie kontaktów towarzyskich, dzięki czemu seniorzy zachowują sprawność i zdolność prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Podopiecznym domów opieki nie nudzi się, czas umila im wspólne muzykowanie, robótki ręczne, gra w szachy lub gry planszowe, karty. Wiele placówek organizuje też wycieczki autokarowe, wyjścia do teatru, kina czy muzeum.

Ważną częścią życia w domu opieki jest kontakt z opiekunami. Powierzając seniora w ich ręce warto wcześniej wybrać się na swego rodzaju wywiad, pogadankę z zespołem, by móc go samodzielnie ocenić. Należy mieć tutaj na uwadze głównie opinię przyszłego podopiecznego, czy odniósł dobre pierwsze wrażenie i czy czuł się odpowiednio, życzliwe i miło potraktowany. Personel w domach opieki stanowią lekarze, pielęgniarki, opiekunowie, rehabilitanci i duszpasterze mający wieloletnie doświadczenie i posiadający powołanie do tego rodzaju pracy (zobacz: domopiekinestor.pl). Zespół powinien dbać, aby pensjonariusze zachowali sprawność i radość z każdej chwili, zapewniając każdemu odpowiednią dietę i styl życia.

Najnowocześniejsze domy opieki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla pensjonariuszy, gdyż znajdują oni tam to, czego brakuje im w domach rodzinnych – opiekę medyczną, a także towarzystwo innych seniorów i rozrywkę.  Pobyt w takim miejscu wpływa pozytywnie na zdrowy styl życia osoby starszej, a dodatkowo profesjonalna opieka zadba o odpowiednie leczenie lub rehabilitację pacjenta.