Marząc o własnym domu wielu inwestorów nie wyobraża sobie salonu bez kominka. To element wyposażenia wnętrza łączący w sobie zarówno właściwości praktyczne, co estetyczne. Ze względu na bogatą ofertę producentów i dystrybutorów można wybrać obudowę pięknie podkreślającą styl otaczającego wnętrza, nadającą stylu i elegancji. Jednak przede wszystkim to doskonały sposób na efektywne, a jednocześnie tanie dogrzanie lub kompleksowe ogrzewania domu.

Ekologia i ekonomia

Domowy kominek to tańsza alternatywa zapewniająca ciepło, działająca niezależnie od całościowego systemu grzewczego w budynku lub całkowicie je zastępująca. Istotną zaletą pozostaje niezwykła ekonomia jego użytkowania. – Sporo osób rezygnuje z marzeń o kominku, ponieważ zdaje im się, że jego późniejsza eksploatacja, czyszczenie, regularne przeglądy i korzystanie będzie się wiązało ze sporymi kosztami. Nic bardziej mylnego. Faktycznie, zakup i montaż mogą generować spore wydatki, ale z drugiej strony domowe palenisko jest dużo tańsze niż ogrzewanie gazowe czy węglowe. Dodatkowo samo spalanie drewna zawiera w sobie dużo mniej szkodliwych dla zdrowia i ekologii substancji. To czyni kominek idealnym, a przede wszystkim tanim rozwiązaniem na dogrzanie domu zimą lub ogrzewanie budynku w czasie pierwszych jesiennych chłodów – przekonuje specjalista Lechma. – Podsumowując, takie palenisko jest zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne.

Klimat i atmosfera

Ze względu na rosnącą ofertę dobrych producentów i dystrybutorów oraz coraz ciekawsze trendy w aranżacji wnętrz kominki już dawno przestały się kojarzyć tylko z wnętrzem tradycyjnego domu. Coraz więcej osób inwestuje w kominek również w nowoczesnych pomieszczeniach. Pełen wachlarz wzorów oraz użytych materiałów sprawia, że palenisko może doskonale wkomponować się w każde wnętrze, również to nowoczesne i minimalistyczne. Popularne jest dopasowanie kominka do całościowej estetyki otoczenia, mebli i urządzeń, jednak równie ciekawym rozwiązaniem jest wybór obudowy wyróżniającej palenisko stylem, kolorem czy fakturą, co czyni go centralnym punktem pomieszczenia.

Obecności kominka nie można odmówić jeszcze jednej rzeczy. Bez względu na styl aranżacji, dzięki niemu każde pomieszczenie zyskuje na jedynej w swoim rodzaju atmosferze i przytulności.

Duże możliwości

Decyzję o budowie kominka warto podjąć już na etapie powstawania projektu domu. Naturalnie montaż systemu w gotowym budynku również jest możliwy, przebiega jedynie w bardziej skomplikowany sposób. Wybierając konkretny model, warto rozeznać się we właściwościach poszczególnych typów i zdecydować, który będzie najlepszy dla nas: podejmując właściwą decyzję, można zyskać nie tylko na estetyce, ale również funkcjonalności tego urządzenia. Ze względu na rodzaj używanej siły ogrzewania wyróżnia się kominki opalane drewnem lub elektryczne. W kwestii wyglądu można spotkać obudowy klasyczne, rustykalne, nowoczesne, kaflowe lub artystyczne. Można również zdecydować się na kominki bliźniacze. Jeden z nich znajduje się wewnątrz, natomiast drugi na zewnątrz budynku, gdzie może służyć jako grill.

Podjęcie decyzji co do wyboru kominka to kluczowa kwestia, warto ją przedyskutować z architektem lub projektantem. Cenne rady można również uzyskać od dystrybutorów lub producentów. Kupując kominek warto również poprosić o polecenie specjalistów zajmujących się montażem. Tylko profesjonalnie przeprowadzona instalacja daje gwarancję wygodnego,  przede wszystkim bezpiecznego korzystania z wymarzonego domowego paleniska – podsumowuje pracownik firmy Lechma.