11_Co może sygnalizować ból podbrzuszaBól w dolnej części brzucha to częsta przypadłość kobiet. Może wiązać się z cyklem menstruacyjnym lub sygnalizować schorzenia układu płciowego, pokarmowego bądź moczowego. Rozpoznanie przyczyn bólu podbrzusza zależy od kilku czynników, między innymi jego charakteru i relacji z cyklem miesiączkowym. Zobacz, jaki ból jest naturalny, a kiedy powinnaś zacząć się martwić.

Ból podbrzusza związany z cyklem menstruacyjnym
Wiele kobiet odczuwa nieznaczne bóle w czasie owulacji, przed wystąpieniem miesiączki lub też na jej początku. Warto obserwować reakcje organizmu na poszczególne fazy cyklu, tak aby umieć rozpoznać, kiedy ból związany jest z miesiączką, a kiedy sygnalizuje jakieś nieprawidłowości. Przed pojawieniem się miesiączki ból może mieć charakter ostry lub kurczowy. Niekiedy doskwiera nam już na początku krwawienia, często towarzyszą mu bóle głowy, pogorszone samopoczucie, uczucie niepokoju lub zdenerwowania. Niekiedy miesiączka poprzedzona jest także nudnościami, zaparciami lub biegunką, częstszym oddawaniem moczu. Dolegliwości te występują bardzo indywidualnie, ale czas ich trwania jest ograniczony. Zazwyczaj jest to kilka dni przed wystąpieniem miesiączki oraz podczas samego krwawienia. Około połowy cyklu może pojawić się ból owulacyjny – jest on krótkotrwały i wiąże się z niewielkim podrażnieniem otrzewnej w procesie pękania pęcherzyka Graafa.
Niepokojące bóle brzucha
Jeśli ból podbrzusza nie wykazuje powiązań z cyklem menstruacyjnym lub nie ustępuje samoczynnie, warto skonsultować się z lekarzem. Może być to bowiem sygnał jednej z wielu chorób układu płciowego. Stopniowo narastający ból w miednicy może zwiastować rozwijający się stan zapalny miednicy; towarzyszyć mu może wydzielina śluzowo-ropna, gorączka, bolesność podczas oddawania moczu bądź ból w czasie stosunku. Pęknięcie torbieli jajnika powoduje ból ostry, nagły, słabnący w ciągu kilku godzin. Niekiedy wystąpić może nieznaczne krwawienie, nudności i wymioty. Kolejną chorobą układu płciowego jest skręt przydatków charakteryzujący się nagłym silnym bólem po jednej stronie; jemu również towarzyszyć mogą nudności i wymioty. Odczuwalna jest także tkliwość przy ruchach szyjki macicy. Częste krwawienia połączone z narastającym stopniowo bólem to powód do obowiązkowej wizyty lekarskiej. Mogą być to pierwsze objawy raka trzonu macicy lub raka jajnika.
Choroby układu moczowego i układu pokarmowego
Ból w podbrzuszu to nie tylko oznaka dolegliwości układu płciowego; może być to także sygnał zaburzeń przewodu pokarmowego (na przykład zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia jelit czy zespołu jelita drażliwego). Jeśli dodatkowo odczuwamy częstą potrzebę oddawania moczu, powinnyśmy rozważyć wizytę u urologa. Ból podbrzusza i problemy z oddawaniem moczu mogą zwiastować zapalenie pęcherza, zapalenie nerek bądź kamicę moczową.
Ból w podbrzuszu to zazwyczaj jeden z nieprzyjemnych elementów cyklu menstruacyjnego. Jeśli jednak towarzyszą mu inne objawy lub pojawia się on niezależnie od miesiączki i owulacji, warto zweryfikować, czy nie zwiastuje poważniejszej choroby układu płciowego, moczowego lub pokarmowego.