Superb big window with drape and curtain in modern home interior

Superb big window with drape and curtain in modern home interior

Zasłony i firany są tym elementem wystroju wnętrz, który nadaje im ostateczny szlif. W nowoczesnym salonie pojawiają się nowoczesne karnisze metalowe, w kuchni urocze zazdrostki, a w pokojach dzieci drewniane drążki. Karnisze można dobrać do każdego stylu mieszkania. Czym się przy tym kierować? Sprawdźmy, jakie są najważniejsze zasady, które należy uwzględnić przed zakupem drążków.

Do klasycznych wnętrz najczęściej montowane są karnisze pojedyncze lub podwójne. Gdy na oknie ma zawisnąć jedynie firanka, wybieramy pojedynczy karnisz. Komplet, czyli firana i zasłona wymagają podwójnego drążka. Pojedynczy drążek zawieszony za drzwiami można też wykorzystać zimą dla ochrony przed zimnem i wiatrem wieszając na nim cięższą zasłonę. Takie rozwiązanie skutecznie chroni przed dostawaniem się do pomieszczenia chłodnego powietrza, a jest znacznie prostsze w realizacji niż wymiana czy izolacja drzwi. Pojedynczy drążek montuje się na suficie lub ścianie. Podwójny, tylko na ścianie, bo nie nadaje się do montażu sufitowego. Jeśli okno zajmuje całą powierzchnię okna, albo nie ma miejsca pomiędzy sufitem a oknem, należy wybrać karnisz sufitowy.

Karnisze a styl wnętrza

– Dobrej jakości drążek karnisza w przystępnej cenie można dostać zarówno z drewna, jak i metalu, choć popularność tych pierwszych zdecydowanie maleje. Obecnie bardzo modne, funkcjonalne i wygodne są drążki z materiałów sztucznych. Szczególnym powodzeniem cieszą się też karnisze metalowe. Te nowoczesne karnisze pasują do większości współczesnych mieszkań – mówi Agata Zając ze sklepu rena.pl. Kolory drążków można dobrać niemal na indywidualne życzenie, choć tu warto mieć na uwadze, że jest to zakup na kilkanaście lat. Zamiast rzucającej się w oczy ekstrawagancji, bezpieczniej jest wybrać dyskretną elegancję. Najlepiej sprawdzają się klasyczne rozwiązania typu: mosiądz, antyczne złoto, brąz, czerń i biel.

Montaż karniszy

Karnisz dobieramy do szerokości okna i rodzaju tkaniny, która będzie zdobiła okno. Im cięższy materiał i szersze okno, tym bardziej stabilny i grubszy musi być drążek. – Przyjmuje się, że dla długości drążka do 2,20 m wystarczą dwa wsporniki. Dłuższe wymagają dodatkowego wzmocnienia po środku – dodaje A. Zając z rena.pl. Ma to wpływ na sposób upięcia zasłon, czy firan, bo tkanina musi być dzielona po środku. Pominięcie dodatkowego wspornika może spowodować z czasem wyginanie się drążka i opuszczenie dekoracji okien. Zasłona lub firana będzie wówczas kładła się na podłodze. Materiał nie tylko się szybciej zabrudzi, ale i traci swój pierwotny fason i funkcje dekoracyjne.

Ładna dekoracja okna nadaje mieszkaniu styl i charakter. Eleganckie, klasyczne karnisze lub ekstrawaganckie drążki mają w tym niemały udział. Nie tylko zdobią, ale to od nich zależy, na ile pieczołowicie zaplanowana i wybrana dekoracja okna okaże się trwała i funkcjonalna. Warto więc poświęcić nieco czasu na wybór odpowiednich karniszy, bo zakup ten z pewnością zaprocentuje w przyszłości.