Węzły chłonne odpowiadają za filtrację limfy oraz za wytwarzanie przeciwciał. Dodatkowo, likwidują drobnoustroje, przez co zalicza się je do układu immunologicznego, czyli odpornościowego. Powiększenie węzłów chłonnych świadczy o występowaniu różnego rodzaju chorób. Ich powiększenia nie należy lekceważyć i jak najszybciej udać się na badanie USG, które wskaże co dokładnie dolega Pacjentowi.

O czym mogą świadczyć powiększone węzły chłonne

Powiększenie węzłów chłonnych może świadczyć o występowaniu wielu chorób na płaszczyźnie wirusowej, bakteryjnej czy nawet pasożytniczej. U osób, których węzły chłonne są powiększone podejrzewa się – między innymi – takie choroby, jak: rumień nagły, mononukleozę, ospę wietrzną czy też gruźlicę.

Ponadto ich powiększenie może być spowodowane również przez choroby grzybiczne, takie jak: histoplazmoza czy blastomykoza.

Nieprawidłowa wielkość węzłów chłonnych może wskazywać także na występowanie nowotworów układu chłonnego, krwi lub szpiku kostnego.

Poprzez badanie USG węzłów chłonnych możliwe jest wykrycie białaczki, chłoniaka lub szpiczaka. W tym przypadku, oprócz objawów pojawiających się na węzłach chłonnych, występować mogą także: gorączka, utrata masy ciała oraz różnego rodzaju dolegliwości bólowe.

Każda z tych chorób może zostać skutecznie wyleczona, jednak najważniejsze jest wykonanie – wspomagającego diagnostykę – badania USG, które pomoże określić co dolega Pacjentowi.

Należy pamiętać, że w każdej z wymienionych powyżej chorób powiększenie węzłów chłonnych jest tylko jednym z wielu objawów. Dopiero konsultacja z lekarzem specjalistą wykaże jakie bakterie znajdują się w organizmie Pacjenta.

Ultrasonograficzne badanie węzłów chłonnych

Węzły chłonne znajdują się w różnych częściach naszego organizmu. Podczas badania sprawdzane zazwyczaj są wszystkie z nich, chyba że lekarz specjalista wyznaczy tylko jeden, najbardziej powiększony. Badane węzły znajdują się na szyi, pachwinach oraz pod pachami. Często wykonuje się również diagnostykę innych węzłów chłonnych, jeżeli są one wyraźnie wyczuwalne w badaniu palpacyjnym.

Do wykonania USG węzłów chłonnych nie jest konieczne jakiekolwiek przygotowanie. Należy jedynie odkryć badaną część ciała. Diagnosta dokładnie wykonuje cały zabieg, po czym wręcza Pacjentowi obraz badania wraz z jego krótkim opisem. Dzięki temu kolejny specjalista będzie dokładnie wiedział co dolega jego Pacjentowi. W przypadkach podejrzenia występowania choroby, lekarz diagnosta zaleci jak najszybszą wizytę u odpowiedniego specjalisty.

Badanie węzłów chłonnych powinno być wykonane rzetelnie, co pozwoli na odpowiednią, szybką diagnostykę. W tym celu należy wybrać sprawdzony gabinet zajmujący się przeprowadzaniem badań ultrasonograficznych. Jednym z nich jest – na przykład – warszawski Gabinet USG w którym wykwalifikowani lekarze wykonują badania USG przy użyciu najlepszych urządzeń, a także sporządzają szczegółowe i rzetelne opis uzyskanych wyników.

Zalecenia do wykonania badania USG węzłów chłonnych

Pierwszym zaleceniem do wykonania tego badania jest powiększenie węzłów chłonnych. Lekarze bardzo często kierują swoich Pacjentów na USG w przypadku długotrwałego bólu pojawiającego się w obrębach węzłów chłonnych, nawet gdy nie są one widocznie powiększone.

W przebiegu chorób górnych dróg oddechowych wykonanie badania USG zaleca się, gdy Pacjentowi towarzyszy ból gardła. Osoby mające problem z pęcherzem lub skarżą się na ból nóg podczas chodzenia, kierowani są na badanie węzłów w okolicy pachwin. Natomiast ból rąk oraz stawów może świadczyć o powiększonych węzłach chłonnych znajdujących się pod pachami.

Nie należy lekceważyć objawów, które mogą być związane z chorobami węzłów chłonnych. Szybkie wykrycie choroby może przyczynić się do krótszego okresu leczenia. Ignorowanie powyższych objawów może sprawić, że choroba rozwinie się i konieczne będzie leczenie szpitalne, które zazwyczaj jest długotrwałe.