pie-968727_1920Nawet dobrze znane ciasta można przygotować w nietypowy sposób. Dzięki temu goście będą pod wrażeniem kunsztu pani domu, a ta wcale nie musi spędzać godzin w kuchni. Czasami wystarczy odrobinę zmodyfikować bazowy przepis lub po prostu zaszaleć z dekoracją ciasta.

Sernik z rosą

Przykładem oryginalnej modyfikacji przepisu jest sernik z rosą – dzięki temu, że do masy serowej dodaje się dużą ilość tłuszczu, a na wierzchu przygotowuje się piankę z białek, po upieczeniu uzyskuje się niesamowity efekt. Ciasto wygląda jakby było pokryte poranną rosą. W rzeczywistości to kropelki tłuszczu, które przechodzą z masy serowej na powierzchnię słodkiej pianki. Dzieje się to w ciągu około godziny od momentu, aż wyjmiemy sernik z piekarnika.

Tęczowy biszkopt

Nawet zwykły biszkopt może nabrać zupełnie nowego wyglądu, gdy zastosujesz barwniki spożywcze. Nabierz w kilka małych naczyń ciasto na biszkopt i każdą porcję delikatnie wymieszaj z innym barwnikiem, resztę wlej do formy. Następnie dolewaj delikatnie kolorowe ciasto w taki sposób, by nie zmieszać wszystkich kolorów ze sobą. Po upieczeniu biszkopt będzie w środku w kolorach tęczy – można go przekroić i przełożyć jak zwykle, ale efekt kolorowego ciasta będzie bardzo apetyczny. Zamiast gotowych barwników możesz też dodać kolorowy kisiel, wtedy jednak zmieni się też smak biszkoptu, choć efekt może być całkiem ciekawy.

Oryginalna dekoracja ciasta lukrem plastycznym i kwiatami

Ciasto może zmienić charakter nie tylko „od wewnątrz” – sama dekoracja może sprawić, że zwykła babka do niedzielnej kawy zmieni się w prawdziwą królową ciast. Aby ją przystroić możesz użyć lukru, ale nie zwykłego białego, a kolorowego. Zabarwisz go nie tylko gotowymi barwnikami spożywczymi, ale możesz wykorzystać to, co już masz w kuchni – żółty kolor uzyskasz dzięki kurkumie, czerwony i różowy z soku z buraka, a zielony ze szpinaku. Nie można jednak przesadzić z ilością naturalnych składników, bo zmieni się także smak lukru, a babka szpinakowa raczej nie jest naszym celem.

Żeby tort sprawił, że goście oniemieją, warto zadbać o oryginalną deklarację. Bardzo popularne jest robienie ozdób z lukru plastycznego, dzięki czemu tort można dostosować do jubilata. To nie tylko możliwość stworzenia napisu z imieniem, ale także całych obrazków. Jeśli nie ma zbyt wiele czasu, można kupić gotowe ozdoby z cukru lub papieru opłatkowego. Można wykorzystać także kolorowe żelki, cukierki, drażetki. Należy je nakładać po wystudzeniu ciasta, aby nie “puściły” koloru. Na wyjątkowe okazje można zaszaleć z żywymi kwiatami, które na białym torcie prezentują się zjawiskowo. Wybierać należy jednak rośliny, które wytrzymają choć godzinę bez wody i nie zwiędną na cieście, psując efekt. Oczywiście żywe kwiaty są niejadalne, więc przed konsumpcją należy je wyjąć.