W sprzedaży możemy znaleźć wiele różnych okien, które różnią się pomiędzy sobą swoimi parametrami oraz wyglądem. Jeżeli chcesz zakupić taką stolarkę, która będzie doskonale nadawała się do domu zlokalizowanego w dość hałaśliwym sąsiedztwie, w takim przypadku trzeba wyszukać modele, które wyróżniają się dobrym wskaźnikiem izolacyjności akustycznej.

Nowoczesne okna potrafią bardzo dobrze chronić przed hałasami dochodzącymi z zewnętrz, niemniej jednak konieczne jest wybranie takiego modelu, który będzie posiadał właściwe parametry. W przypadku, gdy poszukujemy okien zapewniających właściwą ochronę przed nadmiernym hałasem, bardzo ważny jest współczynnik określający jego izolacyjność akustyczną.

Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw

Izolacyjność akustyczna okien zależy przede wszystkim od tego, z jakimi szybami zostało ono skonstruowane, ponieważ to one pozwalają na stłumienie większości dźwięków. Trzeba patrzeć wówczas na wskaźnik Rw, którego wartość określa zdolność konstrukcji tłumienia dźwięków. Dokładnie im większa będzie wartość Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna okna.

Nowoczesne i ekskluzywne okna zapewniające wspaniałą ciszę budowane są przede wszystkim z wykorzystaniem szyb zespolonych, które składają się z paru połączonych ze sobą tafli szklanych. Szkło ma wtedy różne grubości, z czego jedna tafla powinna mieć grubość większą niż 6 milimetrów, a pomiędzy nim znajdują się przestrzenie wypełnione gazami ciężkimi lub mieszaninami gazów tego typu.

Jakie parametry będą najlepsze?

Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej posiadają wskaźnik Rw na poziomie 35 dB. Z kolei w miejscach, gdzie hałas może być bardzo uciążliwy, warto kupić okna o wyższej izolacyjności akustycznej, która plasuje się na poziomie Rw od 42 do 51 dB.

Oczywiście, ciche okna będą kosztowały więcej, niemniej jednak wtedy, gdy liczy się wyciszenie budynku, warto się na nie zdecydować. W sprzedaży znajdziemy wiele różnych modeli, dlatego można dopasować je indywidualnie do miejsca montażu oraz aranżacji budynku, by wyglądał atrakcyjnie.