Srebro od zawsze znajdowało się w zasięgu zainteresowań człowieka.

Przez wieki wytwarzano różne przedmioty z domieszką tego surowca, który stał się synonimem bogactwa i luksusu – przewyższa go jedynie złoto. W dzisiejszych czasach bardzo wiele przedmiotów jest wykonanych ze srebra – biżuteria, galanteria stołowa oraz inne akcesoria. Bardzo często pojawia się spory problem, kiedy dochodzi do potrzeby czyszczenia srebra. Dlatego też pragniemy przedstawić kilka ciekawych sposobów na czyszczenie cennych przedmiotów, jakimi są niewątpliwie wyroby ze srebra.

Jedną z najbardziej popularnych substancji do czyszczenia srebra jest pasta do zębów. Sposób czyszczenia polega na pocieraniu srebrnego przedmiotu bawełnianą szmatką z pastą do zębów. Pamiętajmy, aby nie wykorzystywać do tej czynności pasty bogatej w sód, gdyż niszczy on srebro. Jeżeli czyszczony przedmiot może posiadać rysy, to warto użyć szczoteczki do zębów, która doskonale sprawdzi się przy usuwaniu zabrudzeń.

Kolejna metoda łączy w sobie zastosowanie folii aluminiowej oraz soli. Jeżeli potrzebujecie wyczyścić srebrne sztućce, to ten sposób powinien być idealny. Najpierw na dno naczynia wkładamy folię oraz kładziemy na niej przedmioty do czyszczenia. Następnie zalewamy całość gorącą wodą z solą, po czym odstawiamy naczynie do czasu ostygnięcia wody. Po tym zabiegu wystarczy umyć czyszczone przedmioty oraz wysuszyć – powinny wyglądać jak nowe.

Ciekawe właściwości niszczenia brudu osadzonego na srebrnych przedmiotach posiadają znane napoje gazowane, takie jak 7Up oraz Coca-Cola. Jedyne co musimy zrobić, to zanurzyć srebrne przedmioty na jakiś czas w danym napoju oraz dokładnie umyć po wyjęciu. To bardzo wygodny sposób, gdyż prosty w przygotowaniu i mało czasochłonny.

Na rynku istnieje również wiele różnego rodzaju środków chemicznych, które są przeznaczone właśnie do czyszczenia srebra. Wystarczy zakupić taki środek oraz zastosować się do poleceń, jakie są zawarte na etykiecie. W tym wypadku, bardzo wiele zależy od producenta oraz samego zakupionego środka chemicznego. Nie jesteśmy tutaj w stanie stwierdzić tego, czy każdy będzie działał dobrze na wszystkie rodzaje i odmiany srebra.