Nie ma wśród nas osoby, która nie znałaby nieprzyjemnego uczucia piekącego gardła. Może ono skutecznie odbierać radość życia i zmusić do zwolnienia tempa codziennych obowiązków. Jak sobie radzić z podrażnieniem? Poznaj skuteczne metody nawilżania gardła.

Co może oznaczać podrażnione gardło?

To, co większość z nas określa jako suche, łaskocące lub swędzące gardło ma oczywiście swoje uzasadnienie medyczne. Uczucie to towarzyszy przesuszonej błonie śluzowej, która pełni rolę naturalnej warstwy chroniącej i nawilżającej gardło. Kiedy jej struktura zostaje naruszona, przełykanie, mówienie, a nawet oddychanie może sprawiać dyskomfort. W jakich zatem sytuacjach może dojść do wysychania delikatnego nabłonka? Na kondycję błony śluzowej mają przede wszystkim wpływ warunki otoczenia, w którym przebywamy. Głównym winowajcą jest niskie stężenie wilgoci w powietrzu. Problem ten dotyczy przede wszystkim zimy i sezonu grzewczego oraz lata i przestrzeni, w których intensywnie pracują klimatyzatory. Oba urządzenia – kaloryfery i klimatyzacja – wysuszają powietrze, co działa niekorzystnie na błonę śluzową górnych dróg oddechowych. Poza tym gardło mogą podrażniać również: przeciążanie narządu głosu (długie i głośne mówienie, krzyki), oddychanie przez usta oraz spanie z otwartymi ustami. Szkodliwe będą również używki – przede wszystkim palenie tytoniu, ale również picie alkoholu, mocnej kawy lub herbaty.

Problem bardziej złożony

Podrażnienie gardła może mieć też inne przyczyny niż tylko suchość w gardle. W tym miejscu należy wspomnieć o refluksie żołądkowo-przełykowym, różnego rodzaju alergiach, aplikowaniu leków wziewnych, nowotworach, zapaleniu ślinianek, czy chorobach autoimmunologicznych, jak np. cukrzyca czy choroba Hashimoto. Gardłowe perypetie mogą także towarzyszyć wirusowym infekcjom górnych dróg oddechowych (np. kaszel, przeziębienie, zapalenie gardła, zapalenie krtani).

Podrażnione gardło do specjalisty?

Jak leczyć podrażnione gardło? Czy w każdym wypadku należy skorzystać z konsultacji lekarskiej? Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną dolegliwości. Jeśli jesteśmy pewni, że mamy do czynienia jedynie z uczuciem suchości, wtedy warto zacząć działać samodzielnie i zadbać o właściwe nawodnienie. Jeżeli jednak, pomimo odpowiedniego nawilżenia, dolegliwości nie ustępują wraz z biegiem czasu, wtedy warto skonsultować się z lekarzem. Może bowiem okazać się, że ból jest wynikiem ataku wirusów lub bakterii, albo wiąże się z zupełnie inną chorobą. W obu przypadkach nie obejdzie się bez podjęcia odpowiedniej terapii, której szczegóły powinny być omówione ze specjalistą.

Domowe metody leczenia podrażnionego gardła

Jeśli opisywane symptomy są krótkotrwałe i nie towarzyszą im dodatkowe dolegliwości (np. podwyższona temperatura, powiększone migdałki, ból głowy, ropny nalot), możesz spróbować leczyć je bez pomocy lekarza. Sposobów jest całe mnóstwo. Pokaźne możliwości oferuje nam Matka Natura, która wyposażyła wiele roślin i ich pochodnych we właściwości lecznicze.

Najlepszym sposobem na suche gardło jest po prostu picie większej ilości płynów. W tej roli świetnie sprawdzą się schłodzona do temperatury pokojowej woda z dodatkiem naturalnego miodu oraz napary z: szałwii, rumianku, dzikiej róży, tymianku, mięty, podbiału, czarnego bzu lub lipy. Właściwości nawilżające i powlekające ma również siemię lniane i mleko z rozpuszczonym masłem i miodem. W walce z suchym gardłem sprawdzą się również płukanki, w których przoduje wywar z nasion lnu. W celu odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych można też stosować inhalacje. Jest to prosty w przygotowaniu (wystarczy do wrzątku dodać kilka kropel olejków eterycznych – np. sosnowego, eukaliptusowego lub kamforowego) sposób, dzięki któremu możemy nawilżać śluzówkę nie tylko gardła. Ważna będzie także dbałość o jakość powietrza, którym oddychamy. Po pierwsze, musi ono być odpowiednio wilgotne, o co można zadbać stosując specjalne nawilżacze lub rozwieszając mokre ręczniki na grzejnikach. Po drugie, powietrze powinno być odpowiednio czyste – wolne od pyłów, dymu, kurzu i innych substancji, które mogą powodować podrażnienia.

Suplementy diety na suche gardło

Istnieją również inne, bardziej poręczne metody przynoszące ulgę w razie gardłowych komplikacji. Mowa o suplementach diety dostępnych bez recepty nie tylko w aptekach. Ich przyjmowanie ma podwójne korzyści – nawilża śluzówkę i, wykorzystując właściwości przeciwzapalne zawartych w nich składników, ogranicza pole działania patogenom. Wśród wielu suplementów diety pomocnych w razie gardłowych problemów warto stawiać na te, które oparte są na ekstraktach z ziół. Jednym z nich jest Gardimax herball. Dostępne w formie pastylek do ssania Gardimax herball zawiera wyciągi z prawoślazu, lipy, rumianku, tymianku i szałwii wzbogacone porcją witaminy C i cynkiem. Oprócz pastylek można stosować także suplementy w aerozolu lub w formie syropu. Gardła dzieci można nawilżać za pomocą pastylek przygotowanych z myślą o najmłodszych, np. Gardimax herball junior. Alternatywą dla nich są lizaki i żelki zawierające substancje lecznicze.