Współcześnie bardzo wiele osób decyduje się na założenie przydomowej oczyszczalni ścieków. Może i brzmi banalnie, ale jest to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich, którzy stosunkowo często muszą opróżniać szamba. Poza tym założenie takiej przydomowej oczyszczalni jest przyjazne dla środowiska, nietoksyczne i w pełni naturalne.

Przydomowa oczyszczalnia jest co prawda dość kosztowną inwestycją, ale koszty zwracają się w miarę szybko, oczywiście pod warunkiem, że nie nastąpi żadna awaria. Właśnie z tego tytułu należy szczególnie dbać o jej utrzymanie. Aby uniknąć problemów, należy pilnować terminów jej sezonowych eksploatacji i konserwacji. Z uwagi na ten fakt zaleca się stosowanie preparatów oczyszczających i udrażniających przydomowe oczyszczalnie i szamba. Dzięki mikrobiologicznym środkom, jakie z łatwością rozłożą organiczne cząstki, zdecydowanie zmaleje prawdopodobieństwo zatkania. Stosując takowy preparat zdecydowanie rzadziej  będziesz opróżniać osadnik z elementów gnijących. Śmiało zaaplikujesz środek również do standardowego szamba, a znacznie zmniejszy się częstość jego wypompowywania, dzięki czemu równocześnie zaoszczędzisz. Zniwelujesz także nieprzyjemny, szkodliwy odór.

Jak działają środki oczyszczające szamba?

Są to przede wszystkim mieszaniny odpowiednich środków oraz koloni bakteryjnych, jakie przyczyniają się do obróbki ścieków i eliminacji nieczystości w szambach, oczyszczalniach, zbiornikach gnojówki, działkowych wygódkach oraz pomieszczeniach o podobnej uciążliwości.

Preparaty złożone są z odżywki startowej oraz kompozycji bakterii, które powodują rozpad i degradację większości szkodliwych związków, do postaci znacznie mniej trujących lub obojętnych. Rozkładowi ulega toksyczny amoniak, azotyny, silnie toksyczny (nawet śmiertelnie) siarkowodór, związki fosforu, indolu, merkaptanów, jedno- i wielowęglowych związków organicznych oraz liczne związki aromatyczne.

Użyte do wyrobu produktów substancje wykazują także spore powinowactwo do metali ciężkich. Oznacza to, że zwiążą je ze sobą, a pożyteczne bakterie do szamba, odpowiednio je rozłożą. Tym samym zostanie wyeliminowany nieprzyjemny zapach, a ryzyko skażenia zostanie znacznie obniżone. Ty zadbasz o swoje szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków, dzięki czemu wywóz nieczystości i opróżnianie osadnika nie będzie już tak często konieczne jak dotychczas, a środowisko pozostanie czyste i wolne od skażeń!

Szczególnie polecamy biopreparat marki Target. Opakowanie jest duże, ekonomiczne, wystarczy na długo. Zawiera  wysokie stężenie – aż 3,5 mld pożytecznych bakterii w 1 miarce. Preparat jest niezwykle łatwy w użyciu – po prostu dawkujemy miarką bezpośrednio do zbiornika szamba bądź do muszli toaletowej / wygódki. Stosuje się od 1 do 7 miarek, średnio raz 2 tygodnie, w zależności od wielkości zbiornika. Dokładny sposób użytkowania opisany jest na opakowaniu. Polecamy stosować, szczególnie w okresie letnim, gdzie temperatura sprzyja wydzielaniu toksycznych gazów.