Patchwork jest bardzo niezobowiązującym style aranżacji mieszkania, który jest bardzo niezobowiązujący. Przywodzi on na myśl ciepło domowego ogniska, a także wygodę oraz brak niepotrzebnego formalizmu. Wystrój ten polega na dobraniu zupełnie przypadkowych tkanin i stworzenia z nich czegoś zupełnie nowego. Kilka skrawków materiału, które oddzielnie nie nadają się zupełnie do niczego, razem mogą stworzyć bardzo praktyczny, ale też ciekawy materiał.

W dzisiejszych czasach styl patchwork tak bardzo zyskał na popularności, że wykonywanego są z niego niemal wszystkie elementy wyposażenia domu. W wielu sklepach znaleźć więc można kołdrę w stylu patchwork, poduszki czy fotel patchwork. Większość wyposażenie domowego s tylu patchwork znajdziemy po bardzo przystępnej cenie, ponieważ koszty produkcji tych materiałów są bardo niskie z czego wynika, że kupowanie elementów wyposażenia domowego w stylu patchwork to doskonały sposób na zaoszczędzenie kilku groszy w domowym budżecie.

Fotel patchwork – do jakich aranżacji pasuje najlepiej?

Wszelkie elementy aranżacji wykonane w tym stylu pasują niemal do każdego wnętrza. Przykładowo fotel patchwork będzie doskonale komponował się z wystrojem w stylu nowoczesnym, ale też wnętrza o nieco bardziej staromodnym charakterze również mogą zostać z powodzeniem uzupełnione przez elementy wystroju utrzymane właśnie w tym stylu.

Patchwork jako tkanina może posłużyć nam nie tylko jako obszycie do elementów wystroju, które wydają się być oczywiste, ale również można obszyć się nim takie przedmioty jak meble czy doniczki na kwiaty. Postępując w ten sposób możliwe jest uzyskanie bardzo przytulnego wnętrza.

Fotel patchwork – jakie style dekorowania mieszkania nie pasują do patchwork?

Do przedmiotów wyposażenia domowego, które nie będą komponować się ze style patchwork, na pewno zaliczyć możemy wszelkie meble oraz inne dodatki w bardzo poważnym i formalnym stylu. Jak to wygląda w praktyce? Meble wykonane ze skóry lub też bardzo starego drewna nie będą wyglądały najlepiej w towarzystwie obrusów, koców lub innych elementów wyposażenia domowego wykonanego w tym stylu.

Fotel patchwork nie będzie więc nadawał się do pomieszczeń, które z założenia powinny przyjmować bardzo formalny charakter. Do tego rodzaju pomieszczeń zaliczyć możemy biura, gabinety oraz inne miejsca publiczne, które z założenia powinny być bardzo sformalizowane.

Tkanina patchwork jest najczęściej bardzo nietrwałym materiałem, więc tego rodzaju materiał nie sprawdzi się najlepiej w przypadku elementów wyposażenia domowego, co do których wymagana jest duża wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba również wiedzieć, że materiał patchwork nie nadaje się do wykonywania żadnego kontentego rodzaju odzieży.

Oczywiście możliwe jest wykonanie sweter lub innego elementu odzieży w tym tylu, jednak będzie to odzież nietrwała i dodatkowo nie elegancka, a nosząc taką odzież na co dzień można narazić się na śmieszność. Dlatego odzieży w stylu patchwork powinno się wystrzegać, chyba, że będzie to odzież do noszenia jedynie w domowym zaciszu.

Czy można samodzielnie wykonać fotel patchwork?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, tkanina patchwork to zbiór zupełnie przypadkowych skrawków tkanin, które zostały ze sobą połączone w jedno. Jak nietrudno się domyśleć, tego rodzaju materiał można z powodzeniem wykonać samodzielnie jedynie przy użyciu tego, co aktualnie znajduje się w domu oraz maszyny do szycia (wykonywanie patchwork z użyciem igły oraz nici może okazać się trudne oraz czasochłonne!).

Przed przystąpieniem do szycia warto najpierw rozplanować na kartce papieru ogólny zarys całego materiału tak, aby w późniejszych etapach postępować zgodnie z ustalonym wcześniej schematem. Kolejnym krokiem będzie uszykowanie oraz odpowiednie przycięcie znalezionych skrawków materiału. Warto, aby skrawki materiału przybierały formę prostokątów, jednak nie jest to wymóg. Kolejnym i ostatnim już krokiem jest przystąpienie do szycia. W ten oto sposób uzyskaliśmy materiał w stylu patchwork.