Pielęgnacja ciała nieodłącznie wiąże się z nawilżaniem skóry, co pomaga utrzymać ją w dobrej kondycji. Kosmetyków, które są wsparciem w tym temacie, na sklepowych i aptecznych półkach, znajdziesz mnóstwo. Niezbędnikiem w codziennej pielęgnacji ciała są balsamy. O tym, jakie balsamy do pielęgnacji ciała wybrać, aby zachować piękną skórę przeczytasz w tym artykule.

Różnice między typami balsamów

Balsamy do pielęgnacji ciała to ogromna grupa wśród kosmetyków, które znaleźć możemy na drogeryjnych i aptecznych półkach. Różnią się między sobą ze względu na wiele czynników, np.

  • zapach
  • konsystencję
  • barwę
  • szybkość wchłaniania
  • skład
  • opakowanie

Właśnie przez tę wielowariantowość możemy dopasować kosmetyk idealny dla siebie, który będzie odpowiadał nam pod każdym względem, a jego używanie stanie się przyjemnością – sprawdź ofertę.

Mocznik – odpowiedź na wszystkie potrzeby skóry?

Jednymi z najbardziej znanych produktów nawilżających są balsamy do ciała z mocznikiem. Składnik ten jest pochodzenia naturalnego i ma właściwości nie tylko silnie nawilżające, ale również regenerujące, odżywcze i wygładzające. Jego zawartość jest więc często spotykana, zwłaszcza jeśli chodzi o kremy do ciała, stóp i dłoni, gdyż są to obszary, które najszybciej się przesuszają.

Ujędrnianie przez balsamy do ciała – czy to działa?

Inny rodzaj, chętnie stosowany szczególnie przez kobiety, to ujędrniające balsamy do ciała. Można znaleźć takie, które przystosowane są do dbania o całą powierzchnię skóry, jak i o konkretne partie, np.

  • biust
  • brzuch
  • uda
  • pośladki

Oczywiście warto pamiętać, że kosmetyki tego typu mają być tylko wsparciem w budowaniu napięcia skóry, ale nie zastąpią odpowiednio zbilansowanej diety czy aktywności fizycznej.

Występują one zazwyczaj w dwóch formach – chłodzącej (np. z zawartością mentolu), która wywołuje przyjemne uczucie mrowienia i jest zwykle preferowana w okresach letnich oraz rozgrzewającej (np. z papryczką chilli w składzie), która przyjemnie rozpala, wspomagając przy tym nie tylko komórki skóry, ale także układ krążenia.

Kosmetyki naturalne – kto może sobie na nie pozwolić?

Dla osób, które preferują kosmetyki jak najmniej chemiczne producenci stworzyli naturalne balsamy do ciała, które opierają się zwykle na wyciągach roślinnych lub ewentualnie zwierzęcych. Zazwyczaj zawierają one miód, który jest składnikiem silnie nawilżającym, mleko, aloes czy lawendę jako składnik kojący. Jednak warto pamiętać, że ostrożni przy ich wyborze muszą być szczególnie alergicy, gdyż naturalne składy potrafią wywoływać silne reakcje uczuleniowe, dlatego warto z nimi uważać.

Masz chorą skórę – wybór balsamu skonsultuj ze specjalistą

Jeśli zmagasz się z problemami dermatologicznymi (np. atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą), to balsamy do ciała powinien dobrać specjalista. W przypadku poważnych, przewlekłych schorzeń, zapytaj się dermatologa o najlepsze preparaty lub wybór balsamu skonsultuj z farmaceutą bądź dermokonsultantką z apteki tutaj.