Zima coraz rzadziej kojarzy się ze śniegiem, a coraz częściej… ze smogiem. Wystarczy, że za oknem spadnie nieco temperatura, a skażenie powietrza pyłami natychmiast zaczyna przekraczać w naszym kraju wszelkie dopuszczalne normy, bo większość Polaków nadal pali w przydomowych systemach grzewczych paliwem niskiej jakości. Niestety wbrew pozorom powietrze wewnątrz mieszkań nie jest wcale wolne od zanieczyszczeń, warto więc pomyśleć o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej.

Problem ze smogiem co roku nasila się w okresie jesienno-zimowym; w tym czasie zaczynamy masowo ogrzewać nasze mieszkania. Głównym winowajcą takiego, a nie innego stanu rzeczy jest węgiel. Trudno się temu przesadnie dziwić, skoro aż 37 procent gospodarstw domowych w Polsce wykorzystuje do ogrzewania właśnie węgiel albo paliwa na jego bazie. Naturalnie nie tylko węgiel odpowiada w naszym kraju za rekordową emisję zanieczyszczeń. Ogromny problem stanowi też palenie śmieciami, przestarzałe piece centralnego ogrzewania oraz zanieczyszczenia komunikacyjne. Dlatego nawet to, że lokalne władze coraz częściej zakazują używania w miastach najbardziej zanieczyszczających powietrze paliw, nie jest w stanie całkowicie rozwiązać kwestii smogu.

Czy smog jest groźny?

I to jeszcze jak! Jeżeli wierzyć szacunkom Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, zanieczyszczone powietrze zabiło trzy lata temu około 46 tysięcy Polaków! Dzieje się tak dlatego, że pyły po dostaniu się do górnych dróg oddechowych i krwioobiegu powodują kaszel i trudności z oddychaniem, a także zwiększają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, nowotworu płuc, astmy oraz ostrych infekcji układu oddechowego. Młode, zdrowie osoby mogą niczego nie czuć, ale przy podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń powietrza warto ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu – wychodzenia na zewnątrz powinny unikać przede wszystkim dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i ludzie chorzy (słabsza odporność).

Wentylacja mechaniczna, czyli lepsza jakość powietrza

Kiedy poziom zanieczyszczeń jest szczególnie wysoki, lepiej pozostać w domu. Problem w tym, że jeżeli na zewnątrz jest smog, to bardzo wiele pochodzących z niego zanieczyszczeń tak czy inaczej dostanie się razem z powietrzem do naszego domu. Zresztą smog nie jest jedynym czynnikiem, obniżającym jakość powietrza w mieszkaniu; groźna dla organizmu może być też wilgoć, powstająca w trakcie wykonywania rozmaitych prac domowych (pranie, zmywanie, gotowanie). Jeszcze bardziej niebezpieczne są toksyczne związki wytwarzane przez pleśń i grzyby, które pojawiają się nawet w nowych budynkach (współczesne budownictwo dąży do jak największej szczelności, ale ta paradoksalnie sprzyja wilgoci oraz rozwojowi pleśni i grzybów).

Jak walczyć z niezdrowym powietrzem oraz smogiem? W sukurs przychodzi rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Najczęstszy powód jej montażu stanowi co prawda chęć odzyskiwania ciepła, ale równie ważnym elementem funkcjonowania rekuperacji w domu jest wymiana oraz filtracja powietrza. Jak podkreśla stgpoznan.pl, wentylacja mechaniczna obniża stężenie CO2 w pomieszczeniach, a filtracja nawiewanego powietrza uwalnia mieszkańców od kurzu i alergenów. Ponadto działanie systemu całkowicie eliminuje potrzebę wietrzenia pomieszczeń poprzez częste otwieranie okien – chroniąc w ten sposób mieszkańców przed napływem smogu do wnętrza mieszkania.