Stowarzyszenie SOS – Wioski Dziecięce zajmuje się poszukiwaniem rodzin zastępczych dla dzieci. Przede wszystkim opiera się to na poszukiwaniach rodzin dla dzieci, które zostają opuszczone lub też są osierocone. Stowarzyszenie liczy na dobre serce ludzi, którzy będą potrafili obdarzyć potrzebujące dzieci miłością oraz zrozumieniem. Rodziny zastępcze muszą oczywiście spełniać pewne kryteria, aby móc opiekować się danym dzieckiem, jednak przede wszystkim liczy się tutaj zaangażowanie oraz podejście do dziecka. Zainteresowane osoby mogą przekazywać takim dzieciom również darowizny, aby realnie wpływać na ich rozwój i wychowanie.

Jakie osoby mogą zostać rodzicami SOS?

Kandydaci na rodziców SOS muszą:

  1. przejść specjalistyczne szkolenia teoretyczne oraz praktyczne,
  2. być gotowe do przeprowadzenia się do Wioski Dziecięcej,
  3. mieć odpowiednie predyspozycje psychiczne oraz fizyczne.

To wszystko jest dokładnie sprawdzane i kontrolowane, dlatego też osoba z ulicy nie będzie w stanie zaopiekować się skutecznie dzieckiem, jeśli odpowiednio się do tej roli nie przygotuje. Rodziny zastępcze tworzyć mogą nie tylko małżeństwa, ale też osoby samotne, bezdzietne, ale też takie, które na co dzień posiadają własne dzieci. Nie ma z tym najmniejszych problemów, wystarczy zgłosić się do Stowarzyszenia, a wszystkie aspekty związane z opieką nad opuszczonymi i osieroconymi dziećmi będą zainteresowanym dokładnie wyjaśnione. Wtedy też zainteresowani będą mogli się nad wszystkim dokładnie zastanowić i podjąć ostateczną decyzję, czy na pewno chcą zostać opiekunami SOS, czy też jednak nie podejmą się tego zadania. 

Profesjonalna rekrutacja

Rodziny zastępcze w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce są wybierane po przejściu profesjonalnego procesu rekrutacyjnego. Zainteresowane osoby przesyłają do kierownictwa Stowarzyszenia swoje CV, ale także list motywacyjny. Potem zapraszane są one na rozmowę, gdzie wyjaśniane są im zasady takiej współpracy oraz zadania, którym będą musieli sprostać, aby stać się opiekunami dla wybranych dzieci. Następnie dane osoby przechodzą różnego rodzaju testy psychologiczne, aby móc sprawdzić, czy nadają się do wykonywania tak ważnej funkcji, czy też jednak sobie z tym nie do końca poradzą. Na sam koniec następuje etap pracy z dziećmi, aby zobaczyć podejście do dzieci, ale też stosunek dzieci do danej osoby. Wtedy też podejmowana jest ostateczna decyzja, czy takie osoby mogą zostać rodzinami zastępczymi, czy też jednak nie za bardzo nadają się do piastowania tak ważnej roli.