Osłony okienne nie muszą być nudne i brzydkie – wystarczy wybrać efektowne żaluzje drewniane, aby nadać wnętrzu elegancji i szyku.

Wielu z nas kojarzy żaluzje z tymi aluminiowymi, które kiedyś były najbardziej popularne. Obecnie jednak do dyspozycji mamy także żaluzje drewniane, które zapewniają taką samą funkcjonalność, ale jednocześnie wyglądają znacznie lepiej. Jeśli także zastanawiasz się nad zakupieniem takich żaluzji, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

 

Żaluzje drewniane – naturalnie piękne

Do produkcji żaluzji drewnianych wykorzystuje się najczęściej drewno bambusowe, ale również inne gatunki drewna rodzimego lub egzotycznego. Możemy spotkać się zarówno z żaluzjami z drewna lakierowanego lub olejowanego, jak również malowanymi na różne kolory – biel, szarości, czerń. Drewno możemy dobierać też gatunkiem do innych drewnianych elementów w pokoju – podłogi czy mebli. Należy jednak pamiętać o tym, że drewno jako naturalny materiał może różnić się swoim odcieniem lub usłojeniem, dlatego najlepiej skorzystać z wzornika.

Ze względu na zastosowanie naturalnego drewna żaluzje drewniane są tak piękne – doskonale nadają się zamiast firanek, a nawet nie wymagają zastosowania zasłon. Jednocześnie są funkcjonalne, ponieważ pozwalają nam na łatwe regulowanie dostępu światła do pomieszczeń.

 

Jak zbudowane są żaluzje drewniane?

Konstrukcja żaluzji tego rodzaju jest podobna do żaluzji aluminiowych. Osłona posiada lamele, czyli wąskie paski, które połączone są ze sobą linkami albo taśmami, tworząc tak zwaną drabinkę. Lamele możemy podnosić w gorę lub w dół i zmieniać ich kąt, aby wpuszczać do wnętrza więcej światła lub je zablokować. Na górze rolety znajduje się mechanizm w osłonie.

Regulacja położenia żaluzji odbywa się sznurkiem do ich podnoszenia lub opuszczania oraz specjalnym regulatorem z pokrętłem, który po przekręceniu zmienia kąt rolet.

 

Rolety drewniane wykonuje się w dwóch szerokościach lameli:

  • lamele o szerokości 25 mm – są wąskie i przypominają lamele używane w żaluzjach aluminiowych, można montować je w sposób inwazyjny albo nieinwazyjny na skrzydle okna albo na ścianie lub suficie, przy takich lamelach stosuje się drabinki sznurkowe lub taśmowe
  • lamele o szerokości 50 mm – wyglądają bardziej efektownie, ale przy tym są cięższe, dlatego rekomenduje się montaż do ściany albo do sufitu, najczęściej stosuje się drabinki taśmowe, które są mocniejsze

 

Eksperci zalecają, aby żaluzje montować w wysokości około 30-40 cm nad krawędzią okna. Wtedy po zwinięciu żaluzji będzie można je łatwo otworzyć. Dzięki takiemu miejscu montażu można również optycznie podwyższyć okno. Żaluzje można zamontować też na ramie okiennej, ale tylko wtedy, gdy mają lamele o szerokości 25 mm – wtedy nie musimy podnosić żaluzji, aby otworzyć okno, ponieważ porusza się ona razem ze skrzydłem okiennym.

Warto więc zastanowić się, jaki typ żaluzji drewnianych wybrać, a także jak wykonać ich montaż, aby uzyskać najlepszy efekt wizualny.

 

Jak pielęgnować żaluzje drewniane?

Drewno używane do produkcji żaluzji drewnianych jest najczęściej zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi przez lakierowanie, olejowanie albo malowanie.

Aby zachować wygląd żaluzji, powinniśmy regularnie usuwać z nich kurz z użyciem miękkiej ściereczki lub specjalnej szczotki. Można też wykorzystać odkurzacz z miękką szczoteczką na końcu. W przypadku mocniejszych zabrudzeń należy użyć ściereczki z delikatnym detergentem, na przykład mleczkiem do drewna. Nie należy stosować mleczek czyszczących, produktów na bazie chloru lub innych mocnych detergentów, ponieważ można uszkodzić żaluzje.

 

Gdzie kupić żaluzje drewniane?

Najlepiej zamówić je na wymiar, aby mieć pewność, że będą idealnie pasowały do wnętrza. Jedną z firm zajmujących się wykonaniem żaluzji drewnianych jest firma START z Lublina.

Przy zamówieniu żaluzji na wymiar możemy określić nie tylko ich rozmiary – pracownik może pobrać je w naszym domu, ale również wybieramy rodzaj i kolorystykę poszczególnych elementów konstrukcyjnych. To pozwoli nam na idealne dopasowanie żaluzji do wnętrza.