Piękny uśmiech, w którym widoczne są dwa równe rzędy białych zębów, to doskonała wizytówka każdego człowieka. Coraz więcej z nas naprawdę wiele uwagi poświęca swoim zębom i chce, aby prezentowały się w każdej sytuacji doskonale. Nie każdego jednak natura obdarzyła ładnym uzębieniem. Codzienna higiena jamy ustnej to czasem zbyt mało, aby mieć piękne zęby. Można jednak skorzystać z licznych nowoczesnych metod, które umożliwią zdobycie pięknego uśmiechu. Co to za metody?

Zabiegi wybielania zębów

Jeśli problemem pacjenta jest kolor uzębienia, dosyć łatwo można to skorygować. Wystarczy skorzystać z zabiegu wybielania zębów. W drogeriach dostępne są pasty wybielające i preparaty do domowego wybielania, ale czasem trudno dowiedzieć się, jaki jest ich skład. Niektóre mogą być nawet niebezpieczne i zniszczyć szkliwo pacjenta.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do gabinetu stomatologicznego na konsultację, podczas której lekarz oceni jakość zębów i dobierze dla pacjenta najlepszą w jego przypadku metodę wybielania zębów. Sprawdzi także stan uzębienia i zaleczy ewentualne ubytki próchnicze, które stanowią realny przeszkodę do skutecznego, efektywnego wybielania zębów.

Sam proces wybielania powinien być poprzedzony usunięciem z powierzchni zębów wszelkich zanieczyszczeń i widocznych przebarwień, co można zrobić za pomocą skalingu. Jeśli nie zostanie on wykonany, po wybielaniu na powierzchni zębów pozostaną mało estetyczne plamy.

Licówki dla pięknego wyglądu zębów

Wygląd uzębienia można w prosty sposób odmienić i to w krótkim czasie, stosując do tego celu licówki. To cienkie płatki porcelanowe, o grubości od 0,4 do 0,8 mm, przyklejane na powierzchnię naturalnych zębów pacjenta. Są one wykorzystywane w trakcie zabiegów, które mają na celu poprawę estetyki uśmiechu. Dzięki licówkom można odbudować częściowo utracony ząb, zamknąć diastemę (przerwę między zębami), skorygować kształt zęba lub jego położenie oraz zamaskować przebarwienia korony. Nie u wszystkich pacjentów można jednak założyć licówki. Przeciwwskazaniem do tego są:

  • bruksizm – nawykowe zgrzytanie zębami,
  • nieprawidłowa budowa zęba,
  • niestosowanie się pacjenta do zasad higieny jamy ustnej,
  • szkodliwe nawyki,
  • nieprawidłowy zgryz.

Jeśli problemem pacjenta jest zły zgryz, można uporać się z tym problemem przed założeniem licówek. Ortodonta w Warszawie zaleci odpowiedni tryb leczenia, ale może ono trwać dosyć długo.

Implanty

Dziedziną stomatologii, która zajmuje się uzupełnianiem luk w uzębieniu, jest implantologia. Implanty zębowe są najnowocześniejszą metodą na piękny uśmiech dla niemal każdego pacjenta. Implant to właściwie śruba, która imituje naturalny korzeń zęba lub zębów pacjenta. Jest on wszczepiany w kość, po uprzednim sprawdzeniu, czy charakteryzuje się ona odpowiednią gęstością. Jeśli nie, można wykonać zabieg mający na celu odpowiednie przygotowanie kości do wszczepienia implantów.

Po umieszczeniu implantów zbudowanych z biokompatybilnych materiałów w kości i wygojeniu miejsca w dziąśle, stomatolog wykonuje odbudowę korony zębowej, która będzie imitować naturalny ząb. Korony można dobierać pod względem wielkości, jak i koloru sąsiadujących zębów. Prawidłowo dobrane nie odróżniają się od naturalnych zębów