Trzeci trymestr ciąży to ostatni jej etap. Jako przyszła mama możesz w tym okresie odczuwać zarówno radość, jak i niepokój związany z przyjściem maluszka na świat. Aby jeszcze lepiej przygotować się do porodu warto dowiedzieć się, jak zmienia się twoje ciało i jak przebiega rozwój maluszka w tym okresie!

Trzeci trymestr ciąży

Fizjologiczna ciąża kończy się w 40. tygodniu. Ostatni trymestr rozpoczyna się po 27. tygodniu. W tym czasie w ciele kobiety wiele się zmienia, a organizm zaczyna przygotowywać się do oczekiwanego porodu. To dobry czas na odpoczynek i zgromadzenie wszystkich niezbędnych rzeczy do wyprawki dla rodzącej i noworodka. Będąc w trzecim trymestrze ciąży, żadna kobieta już raczej nie ukryje swojego stanu. Jej brzuch powiększa się, a rozwijający się maluszek wciąż regularnie przybiera na wadze. Warto więc sięgnąć po publikacje, które pozwolą zdobyć ci wiedzę na temat rozwoju dziecka, ciążowych objawów i przygotowań do porodu.

33 tydzień ciąży

Macica stanowi bezpieczne schronienie twojego maluszka. Gdy nadejdzie 33 tydzień ciąży, jest już tak duża, że naciska na narządy wewnętrzne, np. na płuca. Jeśli więc do tej pory towarzyszyła ci zadyszka, może się ona w tym okresie nasilić. Twoje dziecko stale się rozwija, potrzebuje więc składników odżywczych, w tym białka oraz tłuszczów. Warto więc jeszcze lepiej przyjrzeć się swojej diecie i uwzględnić w niej pełnowartościowe produkty ze wszystkich grup spożywczych. Zaczyna się już finałowy etap ciąży – twoje ciało przygotowuje się do ważnego momentu, jakim jest przyjście dziecka na świat.

Nie zapominaj o tym, aby wciąż dbać o siebie. Postaraj się ograniczyć stresujące sytuacje, a także upewnij się, że wiesz o wszystkich badaniach, jakich wykonanie wskazane jest w 8 miesiącu ciąży. Wśród nich wymienić można m.in. morfologię, badanie ogólne moczu, badania piersi czy cytologię, jeśli nie była wcześniej wykonywana. Zaleca się także badania pod kątem infekcji dróg moczowych oraz rodnych – w przypadku stwierdzenia niektórych z nich ich wyleczenie przed porodem jest kluczowe zarówno dla stanu zdrowia mamy, jak i dziecka. Warto pamiętać, że 33 tydzień ciąży to także dobry czas, aby skontrolować wzrok u okulisty.

Z kolei dla dziecka 33 tydzień ciąży jest czasem dalszego wzrostu i rozwoju. Malec może ważyć już ponad 1900 g i mierzyć prawie 44 cm. Na tym etapie wszystkie kości dziecka są już twarde. 33 tydzień ciąży przynosi jednak szereg innych zmian. Skóra maluszka nabiera różowej barwy, a gromadząca się pod nią warstwa tłuszczu sprawia, że coraz bardziej przypomina on noworodka. Dziecko wciąż trenuje oddychanie – wykonuje równomierne ruchy przeponą i klatką piersiową, a także wciąga i wypuszcza wody płodowe. Jest już niemal w pełni gotowe, aby rozpocząć życie poza bezpiecznym brzuchem mamy!.

34 tydzień ciąży

Kolejny tydzień ciąży jeszcze bardziej przybliża ciężarną do porodu. To powód, aby przygotować już wyprawkę dla siebie i dziecka – do szpitala i na pierwsze tygodnie w domu. Poza tym kobieta powinna przygotować plan porodu, czyli dokument, w którym uwzględni swoje oczekiwania dotyczące opieki okołoporodowej i przebiegu samego porodu. Personel medyczny w szpitalu powinien w miarę możliwości się do niego dostosować.

Warto wiedzieć, że 34 tydzień ciąży to moment, w którym mogą pojawić się tzw. skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa. To znak, że macica przygotowuje się do porodu. Skurcze powinny być bezbolesne i nie nasilać się – nie zapowiadają one jeszcze akcji porodowej. Mogą natomiast przypominać nieco dolegliwości, jakie towarzyszyły ci podczas miesiączki.

Tymczasem ciało maluszka jest już zazwyczaj jest w pełni ukształtowane, a ostatnie tygodnie ciąży przebiegają głównie na przybieraniu na wadze. Nie każda mama wie, że 34 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko ćwiczy funkcje wydalnicze, połykając wody płodowe i przygotowując tym samym układ moczowy do samodzielnego funkcjonowania po przyjściu na świat. Od 37 tygodnia mówi się o donoszonej ciąży i urodzony w tym okresie maluszek nie będzie już uznawany za wcześniaka.

Wiedza na temat tego, jak zmienia się twoje ciało oraz jak rozwija się organizm dziecka, może pomóc ci przygotować się do porodu jeszcze lepiej. Pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń lekarza, wykonywać niezbędne badania i pozwolić sobie na regenerację. Twoje maleństwo niebawem będzie już na świecie!

Ważna informacja

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość