Błękit w aranżacji wnętrz nie ma łatwego życia. Kolor ten bywa co prawda stosowany, ale stosunkowo rzadko i raczej z umiarem. Ta nieufność jest o tyle zaskakująca, że według statystyk to właśnie niebieski jest kolorem, który najwięcej osób wymienia jako swój ulubiony! Czemu zatem tak wielu z nas podchodzi do niego nieufnie przy urządzaniu mieszkania?

Aż 32% mężczyzn i 22% kobiet deklaruje, że ich ulubionym kolorem jest niebieski. Zdaniem naukowców uniwersalna popularność właśnie tego koloru nie powinna nikogo dziwić – spotykamy go w końcu na każdym kroku; błękitne jest niebo, morze, a nawet jeansy. Co więcej, według badań to niebieski postrzegany jest jako kolor, który wzbudza u nas największe zaufanie. Psychologowie uważają, że barwa ta uspokaja i działa relaksująco, jednocześnie pobudzając kreatywność – właściwości te warto wykorzystać przy urządzaniu mieszkania.

Niebieski w aranżacji wnętrz

– Błękit jest kolorem niezwykle uniwersalnym. Doskonale współgra z innymi tonacjami i pasuje do wnętrz o bardzo różnej stylistyce; odcienie błękitu sprawdzą się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i klasycznych – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Błękit bardzo dobrze współgra z czystymi, popielatymi szarościami. Pamiętajmy jednak, że niebieskie dodatki najlepiej prezentują się wtedy, gdy są umieszczone na klasycznym, białym tle.

Co ciekawe, kolor niebieski… zmniejsza apetyt. Dzieje się tak dlatego, że błękit – w odróżnieniu od zieleni (sałata, ogórki) czy czerwieni (jabłko, papryka) – nie jest naturalnym kolorem żywności, więc instynktownie kojarzy się z zepsutym jedzeniem. Dlatego jeżeli zależy nam na zrzuceniu paru nadliczbowych kilogramów, to powinniśmy pomyśleć o urządzeniu kuchni właśnie w tym kolorze. Nie musimy rzecz jasna malować od razu wszystkich ścian na niebiesko – wystarczy błękitna serweta na stole, obrus albo zastawa w tym kolorze.

Poczuj się jak w niebie…skim

Zdaniem naukowców, którzy zajmują się badaniem właściwości poszczególnych kolorów, błękit nie rozprasza, pobudza kreatywność i wzmaga wydajność. Dlatego tak często wykorzystuje się go w biznesie i biurach. Warto po niego sięgnąć również wtedy, gdy pracujemy z domu – obecność błękitu w naszym najbliższym otoczeniu sprawi, że łatwiej będzie się nam skupić na wykonaniu zadania. Co więcej, kolor ten nie męczy wzroku i poprawia nastrój, a dodatkowo skutecznie uspokaja i wycisza: zastosowanie niebieskiego oświetlenia na japońskich peronach kolejowych zmniejszyło liczbę samobójców rzucających się pod pociągi aż o 14%!

Błękit paryski, turkus, kobalt, lawenda, ultramaryna, granat… Tak ogromny wybór niebieskich odcieni pozwala tworzyć zarówno aranżacje w stylu retro, jak i modernistyczne. Bogactwo różnych tonacji sprawia, że każde niebieskie pomieszczenie może prezentować się zupełnie inaczej. Nie dajmy się przestraszyć opiniom o chłodnym charakterze koloru niebieskiego! Zamiast tego – dajmy mu szansę. Przy urządzaniu mieszkania błękit może się bowiem okazać niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce z banalnymi rozwiązaniami.