Pod pojęciem bólu brzucha znajduje się bardzo wiele dolegliwości o różnorodnym umiejscowieniu i nasileniu. Dlatego do zlikwidowania ich całkowicie trzeba poznać przyczynę bólu. By zaznać ulgę przed wizytą u lekarza, warto zadziałać też doraźnie, biorąc odpowiednie leki.

 

W większości przypadków ból brzucha jest związany z nieprawidłowym działaniem układu pokarmowego – żołądkiem, trzustką, śledzioną, drogami żółciowymi, jelitami. U kobiet często przyczyną jest układ płciowy, szczególnie w czasie miesiączkowania. Jednak dolegliwości bólowe mogą też być wywołane chorobami układu moczowego, na przykład infekcją bakteryjną, kamicą nerkową czy zapaleniem nerek, ponadto przepukliną, niewydolnością serca czy chorobami płuc zależnie od lokalizacji bólu.

 

Skurczowy ból brzucha

 

Najczęściej powodem bólu jest skurcz mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej. Mięśniówka gładka kurczy się i rozkurcza samoczynnie i w normalnych warunkach wspomaga działanie narządów wewnętrznych, ale w stanach chorobowych, przy niestrawności czy nawet w sytuacjach stresowych jej intensywne skurcze są odczuwane jako nasilający się ból. Skurczowe bóle brzucha, które nazywane są także kolkowymi, są wobec tego charakterystyczne – to mocny skurcz, po którym następuje rozluźnienie mięśni nawet do stanu bez bólu. Zdarza się, że bólom skurczowym towarzyszą także inne dolegliwości, na przykład wzdęcia, biegunki, zaparcia, wymioty w skrajnych przypadkach, które znamionują stan chorobowy.

 

Leki apteczne

 

Jako odpowiedź na skargę boli mnie brzuch warto mieć w domu leki rozkurczowe, które pomogą w przypadku większości bólów brzucha, na przykład popularne tabletki No-spa. Zawierają one związek rozkurczający mięsnie gładkie – drotawerynę, dając szybki efekt w postaci ulgi od skurczów. Działają rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, a także układu moczowo-płciowego. Można też posiłkować się lekami przeciwbólowymi – najbezpieczniejszy dla żołądka jest paracetamol. Gdy jednak dolegliwości nawracają, wtedy konieczna będzie konsultacja lekarska.

 

Domowe sposoby na bolący brzuch

 

Gdy nie ma się do dyspozycji tabletek przeznaczonych na ból brzucha, warto skorzystać z domowych i sprawdzonych sposobów. To przede wszystkim ciepły termofor lub inny okład położony na brzuch, również ciepła kąpiel – pozwolą one na rozluźnienie mięśni i dadzą ukojenie. Warto też przejść na lżejszą dietę, a także pić dużą ilość wody i wybrać ziołowe napary. W problemach układu pokarmowego polecany jest koper włoski, mięta, szałwia, kminek, dziurawiec. Torebkę herbaty, susz lub zmiażdżone nasiona należy parzyć pod przykryciem przez około 10-15 minut i pić po 2-3 razy dziennie.

 

Kiedy iść do lekarza?

 

Większość bólów brzucha nie wymaga interwencji lekarskiej, ale jeżeli ból trwa nieprzerwanie kilka godzin, powtarza się w ciągu ostatniej doby, nie jest też rozpoznawalnym symptomem innych dolegliwości, na przykład miesiączki, wtedy należy szybko skontaktować się z lekarzem. Towarzyszące mu niższe ciśnienie, bladość, potliwość, wysoka gorączka i tkliwość brzucha to groźne objawy – trzeba natychmiast zadzwonić na pogotowie ratunkowe.

 

Jeżeli wobec tego skarżysz się na brzuch, wtedy wybierz odpowiednie leki, ale także pamiętaj o tym, żeby odwiedzić lekarza, który w razie potrzeby będzie mógł zlecić odpowiednią diagnostykę w celu określenia przyczyny dolegliwości.