Sezon ogrodniczy zaczyna się na dobre, gdy wiosna trwa już w pełni, czyli w marcu i kwietniu. Jednak w przypadku niektórych gatunków roślin, można zrobić to już w styczniu. Pewna grupa kwiatów klasyfikowana jako roślina jednoroczna dla pełnego wzrostu najlepiej jeśli będzie wysiana już w styczniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysiewu nasion, które długo kiełkują i dadzą kwiaty dopiero po ok. czterech miesiącach. Jeśli będziemy mieć gotowe podłoże przeznaczone do wysiewu warto za to zabrać się odpowiednio wcześnie.  

Roślina jednoroczna do wysiewu na początku roku 

Nasiona kwiatów jednorocznych powinny trafić do gleby już na początku roku. Ma to związek z ich długim okresem wegetacji, który dzięki wczesnej uprawie roślin zagwarantuje ich właściwy wzrost. Trzeba mieć jedynie na uwadze, że niektóre rośliny będą wymagały doświetlania, aby ich rozrost przebiegał prawidłowo. Siewki będą potrzebowały dodatkowego naświetlania, aby osiągnąć pełnię kwiatostanu na wiosnę. W przypadku wczesnych kwiatów najczęściej nasiona siejemy gęściej, a wznoszące się rośliny będą materiałem do późniejszego rozsadu. Gotowe sadzonki będzie można przenieść w miejsce docelowe w okolicy maja. 

Jakie kwiaty można zatem sadzić już na początku roku? Gatunki, które idealnie się do tego nadają to petunia, begonia, żeniszek oraz pelargonia. Ich wysiew najlepiej zrobić w specjalnych skrzynkach lub większych donicach, które można nabyć w sklepie eGarden. Sadzenie roślin powinno być zrobione w odpowiednio lekkiej i żyznej glebie. Rozsiane nasiona trzeba przykryć cienką warstwą piasku, który będzie stanowił dodatkową warstwę ochronną. 

Czy trzeba mieć gotowe podłoże przeznaczone do kwiatów i roślin? 

Wiesz już jakie kwiaty możesz siać na początku roku. Co powinieneś jeszcze wiedzieć o podłożu? Zanim do butelki na alkohol trafi bujny bukiet, musisz zadbać o to, aby liście danej rośliny nie zdominowały kwiatów, na których Ci zależy. Dobra ziemia do wysiewu ma największy wpływ na jakość sadzonek. Należy zatem szczególnie zadbać o podłoże. Najlepiej sprawdza się mieszanka różnego rodzaju torfu , z dodatkiem odrobiny piasku. Ten uniwersalny skład jest polecany dla większości wczesnych sadzonek. Ważne jest także to, żeby ziemia nie była zbyt mocno zbita, ponieważ będzie wtedy hamować wzrost roślin. Młodym będzie trudno przebić się przez zwartą strukturę. Zalecana jest zatem ziemia lekka, która tworzy sprzyjające warunki w początkowym stadium wzrostu. Istotne jest też, aby zapewnić stale wilgotne podłoże. Rośnie wtedy gwarancja, że na wiosnę ucieszą nas piękne, kolorowe kwiaty.