Nasze oczy są niezwykle delikatnym organem, który jest szczególnie podatny na infekcje. Wszechobecne bakterie i wirusy, a także czynniki alergiczne mogą wywołać różne choroby oczu. Jedną z najpopularniejszych jest zapalenie spojówek, które może utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać i leczyć tę przypadłość?

Czym jest zapalenie spojówek?

Choroby oczu mogą wywołać poważny dyskomfort, a zapalenie spojówek należy do najczęstszych problemów okulistycznych. To infekcja, która rozwija się w obrębie cienkiej przeźroczystej błony pokrywającej powierzchnię oka oraz wewnętrzną stronę powiek.

Wyróżniamy ostre i przewlekłe zapalenie spojówek. W pierwszym przypadku objawy często pojawiają się nagle i występują z dużym nasileniem. Z kolei przewlekła postać infekcji może utrzymać się znacznie dłużej, jednak dolegliwości będą łagodniejsze.

Nieleczone zapalenie spojówek może prowadzić do rozwoju powikłań oraz zaburzeń widzenia. To również poważny problem dla osób noszących soczewki kontaktowe — ich zakładanie może być znacznie utrudnione.

Typowe objawy popularnej choroby oczu

Symptomy mogą się różnić, ze względu na typ infekcji. Najczęstszymi objawami choroby oczu są:

  • zaczerwienione gałki oczne,
  • uczucie pieczenia i swędzenia szczególnie silne, gdy stosujemy soczewki kontaktowe,
  • nadwrażliwość na światło,
  • nadmierne łzawienie oka,
  • obecność dodatkowej wydzieliny, która może zaburzać ostrość widzenia.

Stopień nasilenia tych objawów może być różny, często też zmienia się w trakcie choroby.

Zapalenie spojówek – przyczyny

Istnieją dwa typy zapalenia spojówek: choroba wywołana czynnikami zakaźnymi oraz alergicznymi.

Infekcja o zakaźnym przebiegu

Możemy spotkać się zarówno z wirusowym, jak i bakteryjnym zapaleniem spojówek. W pierwszym przypadku choroba rozwija się samoistnie lub towarzyszy innej infekcji wirusowej, np. zapalenia górnych dróg oddechowych. Przy wirusowym zapaleniu charakterystyczne będzie nasilone uczucie świądu oka oraz nadmierne łzawienie.

Infekcja bakteryjna rozpoczyna się w jednym oku, a po kilku dniach dolegliwości przechodzą również na drugie. Charakterystycznym objawem w tym przypadku będzie ropna wydzielina, która może powodować sklejanie się brzegu powiek.

Gdy przyczyną są pyłki

Alergiczne zapalenie spojówek powstaje w wyniku uczulenia na określoną substancję. Najczęściej do infekcji dochodzi przez pyłki roślinne, które przy wysokim stężeniu podrażniają spojówki. Do rozwoju choroby mogą przyczynić się również zanieczyszczone soczewki kontaktowe, które przenoszą alergeny na gałkę oczną.

Jak leczyć taką dolegliwość?

Zapalenie spojówek najczęściej mija samoistnie, choć okres choroby może przeciągnąć się nawet do dwóch tygodni. Warto jednak skonsultować każdy przypadek ze specjalistą, który pomoże ustalić przyczynę i wybrać najlepszy sposób leczenia. Lekceważone choroby oczu mogą wywołać poważniejsze dolegliwości, które negatywnie wpłyną na nasz wzrok. By wspomóc leczenie, specjalista może zalecić krople z antybiotykiem lub leki antyhistaminowe, które przyspieszą proces gojenia się spojówek.

Czy podczas choroby można stosować soczewki kontaktowe?

W trakcie zapalenia spojówek możemy odczuwać silne pieczenie i swędzenie gałki ocznej. To znacznie utrudnia założenie soczewek, dlatego podczas infekcji ich stosowanie nie jest zalecane. W przypadku zakaźnego zapalenia soczewki kontaktowe mogą też zmniejszyć efekty leczenia. Zakładając płytki, możemy nieświadomie przenosić bakterie wywołujące chorobę z jednego oka na drugie i nieświadomie rozszerzyć zainfekowany obszar. Lepiej więc na czas choroby zastąpić soczewki standardowymi okularami.