W sklepach ogólnobudowlanych wybór narzędzi malarskich jest bardzo duży. Pędzle, wałki i inne narzędzia zajmują kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt półek. Różnią się nie tylko rozmiarem, i ceną, nie tylko nazwą producenta, ale także sposobem ich wykonania, trwałością, czy przeznaczeniem.

Z pozoru tylko pędzle, wałki i inne narzędzia są uniwersalne. Osoby zajmujące się odnawianiem mieszkań wiedzą bardzo dobrze, że takie pojęcie nie istnieje, a jeśli już jakiś wałek jest określany tym właśnie pojęciem, to zwykle jego jakość poddawana jest wątpliwości. O czym więc należy pamiętać przystępując do remontu mieszkania?

Przede wszystkim o tym, że każdy pędzel, każdy wałek oraz wszelkiego rodzaju inne narzędzia, z których będziemy korzystać mają swoje przeznaczenie, którego nie wolno zmieniać. Tym samym, jeśli kupujemy wałek do farby, to wykorzystujmy go tylko i wyłącznie w tym celu. Nie nanośmy nim kleju na tapetę, ponieważ może się okazać, że niestety nie umyliśmy go dokładnie, że na pędzlu pozostały resztki farby, które przenosimy na kolejne paski tapety. W ten oto sposób ulegają zniszczeniu.

Ta zasada odnosi się także do wszelkich innych prac, które wykonujemy. Jeśli chcemy ten sam pędzel wykorzystać ponownie do malowania, to musimy zadbać o to, aby bardzo dobrze wypłukać z niego resztki farby. W przeciwnym wypadku możemy niestety przeżyć ogromne rozczarowanie spowodowane właśnie tym, że nasz pędzel pozostawi niechciane ślady.

Kolejną niezwykle ważną zasadą jest korzystanie z kilku rodzajów wałków, pędzili czy innych narzędzi. Należy pamiętać o tym, że szerokim wałkiem nie pomalujemy dokładnie narożników ścian. Do tego celu zdecydowanie lepszy będzie cienki pędzel, którym to będziemy mogli pomalować nawet najtrudniej dostępne miejsca. Kupując narzędzia malarskie pamiętajmy także o tym, że mogą się nam przydać także różnego rodzaju taśmy i folie ochronne, zmywacze czy rozpuszczalniki. Te ostatnie kupujmy jednak po wyborze farb, czy kleju, tak, aby móc wybrać te najbardziej skuteczne.

Wchodząc do sklepu z narzędziami malarskimi nie sugerujmy się nigdy ceną, tylko sposobem wykonania poszczególnych narzędzi. To od tego zależy jak przebiegać będzie nasza praca, jakie będą jej efekty, oraz ile wysiłku włożymy w to, aby odnowić swoje wnętrza. Dlatego też wybierajmy poszczególne narzędzia malarskie z niezwykłą staranność, a nigdy pod wpływem impulsu.