Wydawać by się mogło, że wybór chlebaka to proste zadanie. Nic bardziej mylnego. Chlebak to pojemnik, który służy do przechowywania pieczywa. Z tego względu powinien być wykonane z bezpiecznego materiału. Jaki chlebak wybrać, jaki jest najzdrowszy? Dziś podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie chlebaka?

Głównym przeznaczeniem chlebaka jest ochrona pieczywa przed szybkim wysychaniem. Ponadto pozwala na zachowanie porządku na kuchennym blacie. Z racji tego, że obecne modele pojemników są również designerskie, to chlebak można dodatkowo potraktować jako ozdobę wystroju kuchni. Jaki chlebak w takim razie wybrać? Najważniejsze jednak, aby pojemnik pozwolił, by pieczywo zachowało swoje walory smakowe, a także chrupkość. Nie bez znaczenia jest również ochrona pieczywa przed pleśnią. Na co zwrócić uwagę przy zakupie chlebaka?

Rozmiar

Chlebak mały czy duży? Który wybrać? To zależy od miejsca w kuchni, a także ilości domowników. Im jest Was więcej, im więcej pieczywa spożywacie, tym większego chlebaka potrzebujecie. Istotne jest też, aby przed zakupem pojemnika zaplanować miejsce, w którym go postawisz. Duże chlebaki zajmują całkiem sporo miejsca, które musisz wygospodarować.

Styl

Nowoczesne chlebaki dostępne są w różnych kształtach oraz kolorach, co sprawia, że pełnią funkcję dekoracyjną. Decydując się na pojemnik, dopasuj go do aranżacji wnętrza. W ten sposób stworzysz ciekawą kompozycję.

Z jakiego materiału chlebak wybrać?

W sklepach znajdziesz chlebaki, wykonane z różnych materiałów, które różnią się właściwościami.

Chlebak metalowy

Zazwyczaj jest wyprodukowany ze stali metalowej. Może mieć wykończenie matowe albo z połyskiem. Pojemniki te zachwycają swoim nowoczesnym i bardzo estetycznym wyglądem. Są lekkie, wytrzymałe i dość proste w utrzymaniu czystości. Wystarczy systematycznie czyścić je roztworem wody z octem. Chlebaków metalowych nie zaleca się trzymać blisko źródeł ciepła oraz wilgoci, ponieważ para wodna, która skrapla się po metalowych ściankach, przyśpiesza proces pleśnienia przechowywanego pieczywa.

Chlebak drewniany

Chlebaki z drewna cieszą się coraz większą popularność. A to wszystko ze względu na zalety naturalnego materiału. Przede wszystkim drewno dobrze wchłania wilgoć, a tym samym sprawia, że pieczywo na dłużej zachowuje świeżość i nie jest narażone na pleśń. Jednocześnie drewniane pojemniki cechują się wyjątkowymi walorami estetycznymi.

Chlebak bambusowy

Wykazuje właściwości podobne do pojemników, wykonanych z drewna. Przechowywane w nim pieczywo zachowuje świeżość oraz chrupkość. A sam bambus chroni przed powstaniem pleśni.

Chlebak plastikowy

Pojemniki z plastiku są najpopularniejsze. Najczęściej wykonane z polietylenu, polipropyleny lub syntetycznych żywic. Dostępne są w różnych kolorach. Niestety nie są tak bezpieczne, jak chlebaki drewniane.

Chlebak ceramiczny

Pojemniki z ceramiki są bezpieczne, ponieważ ceramika nie wchodzi w reakcję z żywnością. Ponadto jest trwała oraz odporna na korozję chemiczną, którą powoduje używanie detergentów. Co ważne, materiał pochłania i oddaje wilgoć, którą uwalnia pieczywo. Bardzo ważną cechą jest to, że ceramika jest w stanie utrzymać niezmienną temperaturę chleba, dzięki czemu pieczywo pozostaje świeże.