Lato to dobry moment, aby pomyśleć o bezpieczeństwie swojego domu. Szczególnie zbliżające się wakacyjne wyjazdy powinny zmotywować nas do tego, by zainwestować choćby w podstawowy system alarmowy. Co najważniejsze, ochrona domu przed włamywaczami nie musi kosztować fortuny – istnieją też niedrogie sposoby, by zapewnić sobie i domownikom poczucie bezpieczeństwa. Jakie? Przeczytaj!

Zainwestuj w ubezpieczenie

Najbardziej podstawowym sposobem na ochronę swojego mienia, który często pomijamy, jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej na wypadek kradzieży. Nawet jeśli takie rozwiązanie nie zapobiegnie włamaniom, w razie takiej sytuacji łatwo odzyskasz pieniądze potrzebne na wykonanie niezbędnych napraw i odkupienie straconych przedmiotów. Zakres polisy należy dobrze dopasować do Twojej indywidualnej sytuacji. Co to znaczy? Jeśli mieszkasz poza miastem, w rzadko uczęszczanej okolicy, ryzyko włamania jest większe, niż w przypadku domu na grodzonym osiedlu. Koszt i wartość polisy powinny to odzwierciedlać.

Warto też zastanowić się nad wykupieniem pakietu assistance. Jest to rodzaj ubezpieczenia, które zapewnia pomoc w nagłych sytuacjach np. dotyczących bezpieczeństwa domu. Znajdziesz tu między innymi wsparcie ślusarza, które przyda się w razie konieczności wymiany zamków. Assistance sprawdzi się również w razie wypadków, takich jak zalania albo cieknąca rura – jeśli opłacasz taki pakiet ubezpieczeniowy, możesz od razu wezwać hydraulika i nie martwić się o koszty naprawy.

Wymień drzwi na antywłamaniowe

Na nic zdadzą się zaawansowane systemy monitoringu, jeśli złodzieja przywitają mało solidne drzwi czy niezabezpieczone okno. Dlatego jeśli naprawdę zależy Ci na bezpieczeństwie, zacznij właśnie od tych części domu. Drzwi antywłamaniowe nie muszą straszyć pancernym wyglądem – wystarczy, że mają wbudowane co najmniej dwa zamki wielopunktowe i posiadają stalową ramę. Jeśli wybierzesz model z przeszkleniami, upewnij się, że są wykonane z bezpiecznego, nietłukącego szkła. Z kolei żeby zabezpieczyć właściwie okna i balkony, najlepiej będzie zamontować rolety antywłamaniowe. Te przy okazji zapewnią zacienienie wnętrza w nocy czy np. przy oglądaniu filmu w salonie.

Skorzystaj z kamer IP

Wiele osób martwi się, że zostawiając dom pusty na czas urlopu, naraża się na włamanie. Faktycznie, kradzieże zdarzają się częściej w mieszkaniach, których mieszkańcy wyjechali z miasta na dłuższy czas i nie zadbali o środki bezpieczeństwa. Co możesz zrobić, żeby spokojnie udać się na wakacje bez obaw o stan domu? Tanim i praktycznym rozwiązaniem będzie instalacja kilku kamer do monitoringu IP. Są one niewielkie i nie rzucają się w oczy, stale rejestrując, co dzieje się w mieszkaniu. Dają użytkownikowi dostęp do zdalnego obrazu i dźwięku, z poziomu smartfona lub tabletu. Dodatkowo, niektóre modele mają funkcję wysyłania automatycznych powiadomień, gdy kamera wykryje ruch lub niespodziewane dźwięki. W efekcie w razie wizyty intruza możesz od razu zareagować – niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.