odżywianieJest to jedna z wielu diet punktowych (często podporządkowanych różnym zasadom żywieniowym). Ich jedną wspólną cechą jest liczenie punktów zamiast kalorii. Dieta lotników polega na rygorystycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów. Można jeść duże ilości mięsa, jajek, serów, ale za to skromne porcje warzyw, owoców, chleba. I trzeba liczyć punkty węglowodanowe.

Ile wynosi dzienny przydział punktów?
1. Dzienna norma to 40 punktów. Nie należy schodzić poniżej tej liczby ani też jej przekraczać, jeśli zależy Ci na chudnięciu w dość szybkim tempie.
2. Przy 50 punktach spadek wagi jest minimalny, ale jest.
3. Przy 60 punktach waga utrzymuje się na jednakowym poziomie.
4. Po tygodniu stosowania diety możesz zrobić sobie małe “święto jedzenia”, czyli jeden dzień lżejszy – więcej punktów.

Siedem ważnych zasad
Menu można układać zgodnie z upodobaniami kulinarnymi. Należy jednak przestrzegać poniższych, bezwzględnie obowiązujących zasad.
1. Jedź 5 posiłków dziennie (nie opuszczaj żadnego!).
2. Pomiędzy nimi stosuj ścisły post.
3. Na drugie śniadanie zawsze spożywaj warzywa. Pamiętaj jednak, że nie wolno zwiększać ich ilości( skrupulatnie licz punkty!).
4. Na podwieczorek zjadaj niewielki owoc.
5. Zapomnij o kaloriach, ale dokładnie licz punty.
6. Na śniadanie obiad i kolację, możesz najeść się do syta produktów niskopunktowych.
7. Ze względu na to, że dieta lotników jest uboga w owoce i warzywa, zażywaj w trakcie jej trwania preparaty wielowitaminowe i tabletki z mikroelementami.

Dieta amerykańskich lotników jest zdaniem lekarzy niezdrowa, ale … skuteczna. Wywołuje pewne zmiany w procesach chemicznych zachodzących w organizmie, powodując przyspieszone spalanie tłuszczów i wolniejsze ich odkładanie w komórkach. Korzystać z niej mogą wyłącznie dorośli bez żadnych schorzeń. Dieta zadowoli przede wszystkim osoby, które dotychczas bez rezultatu walczyły z nadmiernym apetytem (po kilku tygodniach odżywiania się zgodnie z zasadami diety chęć objadania się maleje), a ponadto lubią mięso, tłuste ryby, wędliny, żółte i pleśniowe sery, jajka i sosy.

Po zakończeniu diety lotników
Po miesiącu diety, gdy apetyt staje się mniejszy, głównym zadaniem jest utrzymanie wagi. Trzeba jeść mniej mięsa i nabiału, więcej warzyw i owoców. I liczyć kalorie. Przy 1000-1200 kaloriach waga będzie wolniej, ale wciąż spadać. Obowiązuje pięć posiłków dziennie. Między nimi należy pić soki warzywne, unikać owocowych: zawierają dużo cukru i zamiast łagodzić uczucie głodu, pobudzają apetyt.