kosmetykaDziwiąc się, unosisz brwi, w gniewie mimowolnie marszczysz czoło, a kiedy jesteś szczęśliwa, uśmiechasz się. Na twarzy odbijają się rozmaite emocje. Dlatego jako pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne.

Są kobiety, które w wieku 40 lat mają gładką cerę i prawie niewidoczne pierwsze zmarszczki oraz dwudziestopięciolatki, u których z łatwością zauważysz co najmniej kilka zmarszczek. Z pewnością nie bez, znaczenia pozostają tu skłonności dziedziczne, ale najważniejsza jest systematyczna prawidłowa pielęgnacja cery oraz zdrowe odżywianie.

Skąd się biorą zmarszczki?

Pojawiają się wówczas, kiedy skóra zaczyna się starzeć, gdyż zmniejsza się zawartość wody w tkankach. Postępujące odwodnienie osłabia komórkową przemianę materii, zaburzeniu ulegają mechanizmy wymiany międzykomórkowej. Oprócz tego dużo złego mogą wyrządzić tzw. wolne rodniki, jednowartościowe cząsteczki tlenu, których agresywna działalność prowadzi do uszkodzeń struktury kolagenu i elastyny, odpowiadających za sprężystość i prawidłowe nawilżanie skóry.

Jak im zapobiegać?

Nie da się ich uniknąć, można jednak znacznie opóźnić powstanie nowych, a także spłycić już istniejące. Najprostszy sposób to nawilżanie skóry za pomocą dobranych do wieku i stanu skóry kosmetyków przeciwzmarszczkowych, które pomagają skórze zachować równowagę wodną, uszczelniają przestrzenie międzykomórkowe (kremy z ceramidami), starają się pobudzić do działania włókna kolagenowe (preparaty z aktywatorem kolagenu). W ten sposób poprawiają jej kondycję.
Należy stosować je profilaktycznie rano i wieczorem na starannie oczyszczoną mleczkiem czy śmietanką twarz. Oczywiście okolice oczu, gdzie najprędzej tworzą się tzw. „kurze łapki”, pielęgnujemy delikatnymi, niezbyt tłustymi kremami, przeznaczonymi specjalnie do oczu.

Na noc, kiedy skóra najlepiej wchłania dostarczone jej odżywcze preparaty, stosujemy krem czy serum o dużym stężeniu dobroczynnych składników aktywnych.

Zabiegi kolagenowe to sposób na znaczne spłycenie głębokich zmarszczek i zniwelowanie mniejszych. Zmarszczki usuwane są przez wykwalifikowanego specjalistę albo metodą ostrzykiwania kolagenem, albo też wypełniane są nitką kolagenową. Efekt utrzymuje się około 2-3 lat.

Niektóre gabinety kosmetyczne proponują serie zabiegów, których podstawą są okłady z płatów kolagenowych, znacznie „odmładzających” i odświeżających cerę.