rośliny leczniczeJest to cenna wczesna roślina jagodowa, czasem nazywana północną winoroślą. Jagody zawierają 6—12% cukrów (fruktozy, glukozy i sacharozy), 0,4—1,7% kwasów organicznych (głównie kwasu cytrynowego), 0,88% pektyn, witaminę C (30—60 mg%), witaminy B1 i P, prowitaminę A, sole żelaza, miedzi i fosforu.
Niedojrzałe lub półdojrzałe owoce są kandyzowane lub przerabiane na kompoty, konfitury, dżemy, marmolady i nadzienia do cukierków; dojrzałe (odmian deserowych) spożywane są na surowo, poddawane siarkowaniu, zamrażane, przerabiane na powidła, soki i doskonałe wina.
Owoce są produktem dietetycznym, zalecanym dzieciom i osobom starszym w razie zaburzeń w przemianie materii i otyłości, Działają odświeżająco, żółciopędnie i moczopędnie; stosowane są także przy przewlekłych zaparciach, niedokrwistości, częstych krwotokach i chorobach skórnych. Za dawnych czasów, na Kaukazie, sparzone i ochłodzone liście agrestu dawano chorym na gruźlicę. W lecznictwie ludowym odwar z jagód stosuje się przy schorzeniach przewodu pokarmowego, jako środek przeciwbólowy i przeczyszczający, a także moczopędny.