Trudno być zadowolonym z życia, jeśli dokuczają nam obolałe nogi. Nie zdajemy jednak sobie sprawy, że większość dolegliwości wypływa z nieznajomości higieny i noszenia wadliwego obuwia.

O stopy trzeba dbać już od pierwszych dni życia (tak!), gdyż nawet nieznaczne uchybienia dadzą o sobie znać w latach późniejszych. Myć dokładnie przestrzenie miedzy palcami, bo tam gromadzą się bakterie i grzyby. Systematycznie ścierać nagromadzony naskórek. Skórę starannie wycierać i wsmarowywać w nią bakteriobójcze balsamy, kremy lub przesypywać talkiem. Każdego dnia nakładać czyste rajstopy lub skarpetki.

W wąskich czubkach butów palce, nadmiernie ściśnięte, cierpią katusze. Na wysokich obcasach kobieca noga wygląda pięknie, ale stopy się deformują. Trzeba więc zmieniać obuwie w ciągu dnia. Dzięki zmianom położenia, ścięgna i kości będą miały gimnastykę i odpoczną.

Płaskostopie. Charakteryzuje się bardzo niskimi lub obniżającymi się łukami stopy. U dzieci i młodzieży stopy płasko-koślawe są jednym z objawów nieprawidłowej postawy. U dorosłych płaskostopie jest przeważnie wynikiem noszenia niestosownego obuwia, ale przyczynia się do jego powstania także siedzący tryb życia, złe ustawienie stóp w czasie chodu, a zwłaszcza podczas stania. W niektórych przypadkach płaskostopie może powstać na skutek znacznego powiększenia ciężaru ciała, np. w czasie ciąży lub przy otyłości.

Powinno się jak najczęściej chodzić boso po naturalnym podłożu – poszycie leśne, piasek, łąka, plaża itp., jak również wykonywać odpowiednie ćwiczenia, np. chwytać palcami stóp różne drobne przedmioty oraz nosić właściwe obuwie.

Bóle śródstopia. Ich przyczyna jest zapadnięcie w całości przedniego łuku stopy lub, rzadziej, przemieszczenie jednej z kości wchodzących w skład łuku. Bóle śródstopia występują u osób w wieku średnim, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Głównym winowajcą są zbyt wysokie i cienkie obcasy, które powodują ześlizgiwanie się stopy ku przodowi i przenoszenie ciężaru ciała na kość śródstopia.

Obuwie powinno być wystarczająco obszerne, mieć płaskie podeszwy i niezbyt wysoki obcas. W poprzek podeszwy buta podkłada się podpórkę, tzw. pelotkę, która zmniejsza ucisk kości śródstopia na tkanki miękkie. Z ćwiczeń najważniejszym jest zginanie palców, gdyż pobudza ono do ruchu mięśnie międzykostne i inne drobne mięśnie podeszwy. Przeciwwskazane są natomiast wszelkie ćwiczenia na koniuszkach palców.

Paluchy koślawe (halluxy). Zniekształcenie to często pojawia się już u młodych dziewcząt, dolegliwości dają o sobie znać później. Duży paluch skręca się w stronę pozostałych, u jego podstawy tworzy się narośl kostna, wyglądająca jak przyklejona połówka orzecha włoskiego. Profilaktyka to wygodne buty nie ściskające palców. Gdy paluch jest już zniekształcony, trzeba wkładać pomiędzy niego i następny palec kliny. Duże halluxy można operować.

Ważne!

Niewydolność   stóp   może   doprowadzić   do znacznego upośledzeniu sprawności nóg.