Te szlachetne warzywa znane są od 4000 lat. Jadali je już starożytni Rzymianie, Egipcjanie i Grecy. Także i my doceniamy dziś ich delikatny smak oraz aromat Najczęściej podajemy szparagi z sosem holenderskim, szynką i białym winem.

Szparagi występują w trzech odmianach różniących się barwą i smakiem. Najpopularniejsze   w   naszym kraju okazują się być bez wątpienia szparagi białe. Mniej znane są zielone, najtrudniej kupić fioletowe. Białe – mają delikatny smak i aromat. Zielone – ostrzejsze, lekko pikantne – rosną nad ziemią, stąd ich kolor. Szparagi fioletowe są bardziej wyraziste w smaku od białych, delikatniejsze zaś niż zielone.   Bardzo, cenią je  Francuzi i Szwajcarzy.

Jak obierać
Zielone je się ze skórką. Natomiast białe i fioletowe należy obrać. Najłatwiej robić to specjalnym nożykiem do warzyw (takim, jakim obieramy ziemniaki). Skórkę trzeba ścinać cienko, zawsze z góry na dół, przykładając nożyk bezpośrednio poniżej główki szparaga. Następnie należy odciąć twardy, zdrewniały koniec warzywa. W wypadku białych szparagów odrzucamy co najmniej 1/3, czasami nawet połowę łodygi (oczywiście od dołu).
Nie warto oszczędzać, gdyż twardy pęd i tak nie nadaje się do jedzenia, gdyż jest nazbyt włóknisty. Od zielonych szparagów należy odciąć jedynie końce. Przeważnie wystarczy 1/4 łodygi.

Jak gotować
Po obraniu najlepiej związać szparagi w pęczek i ustawić pionowo w osolonej wodzie z dodatkiem odrobiny masła i cukru (dla poprawienia aromatu). Garnek powinien być na tyle wysoki, żeby można go było przykryć. Zalecane jest, aby główki szparagów, które są najdelikatniejsze i gotują się najszybciej, wystawały ponad powierzchnię wody i dochodziły na parze. Czas gotowania białych szparagów wynosi około 20 minut (grube pędy gotuj nieco dłużej, cienkie krócej), zielonych -10-15 minut. Z resztek pozostałych po obieraniu jarzyn – skórek i odciętych twardych końców pędów warto ugotować doskonały wywar, na którym przyrządza się delikatną zupę. Oczyszczone i obrane szparagi można także zamrażać na zimę.

Z czym podawać
Sosy: najbardziej znanym jest maślany sos holenderski. Kupisz gotowy w torebce lub spróbuj przyrządzić go w domu (sposób przygotowania znajdziesz obok). Do sosu podstawowego można dodawać świeże lub suszone zioła oraz przyprawy (paprykę, curry), tarty żółty ser, ketchup, drobniutko pokrojone warzywa (pomidory, paprykę), grzyby (kurki, pieczarki), sok pomarańczowy lub cytrynowy. Szparagi można polewać także sosem winegret i podawać na zimno. Smakosze, którym nie chce się przygotowywać żadnego z sosów, mogą po prostu polać te jarzyny sklarowanym świeżym masłem. Dodatki: w klasycznej wersji szparagi podaje się z szynką parmeńską. W naszym kraju jest ona dość droga, można zatem zastąpić ją cieniutko pokrojoną wędzoną szynką łososiową, polędwicą sopocką lub dobrą szynką gotowaną (np. babuni, złotą, cygańską). Szparagi znakomicie komponują się z delikatnym mięsem smażonym: polędwiczkami wieprzowymi, filetami z piersi kurczaka oraz rybami: łososiem i solą. Można je także podawać w bukiecie z innymi gotowanymi młodymi warzywami o delikatnym smaku: marchewką, porem, cukinią, groszkiem cukrowym, młodymi ziemniakami, a także dymką. Napoje: przede wszystkim białe wytrawne wino – powinno być niezbyt mocne, o delikatnym bukiecie i łagodnym smaku. Można podawać także niegazowaną wodę mineralną z plasterkiem cytryny, pomarańczy lub limonki.