sprzątanieDbasz o swój dom codziennie, ale kilka razy w roku trzeba zrobić wielkie porządki. Taką okazją są święta. Spróbuj ułatwić sobie życie.

Gruntowne porządki nie muszą być koszmarem. Wystarczy plan działania, pomoc rodziny i dobre środki, aby bez wysiłku przygotować dom na święta. Zamiast tracić cenny czas i siły na chaotyczne porządki, lepiej mądrze stawić im czoło.

Sprzątany regularnie dom nie wymaga gruntownego szorowania. Świąteczne porządki to raczej okazja, by sprzątnąć te miejsc, które w codziennych pracach pomijasz,  bo są trudno dostępne albo ich czyszczenie jest pracochłonne. Jak sobie przy tym pomóc?

Muzyka i kadzidełka

Zadbaj o zaplecze organizacyjne porządków: przekąski, napoje, powyłączaj telefony. Uprzedź ewentualnych nieproszonych gości. Nie sprzątaj zmęczona lub niewyspana, a czas umilaj muzyką. Zapal kadzidełka – ich kojący zapach oczyści powietrze w domu.  Na porządki przeznaczasz minimum dwa dni.

Ułóż sobie plan

Przed przystąpieniem do pracy zastanów się i zapisz , jakie środki czystości (i w jakich ilościach)będą potrzebne: środki chemiczne, przedmioty do sprzątania (szczotki, ścierki, wiadra, rękawice) i wybierz się na zakupy.
Zaplanuj sobie od czego zacząć i na czym zakończyć. Przejrzyj wszystkie pomieszczenia i oblicz, ile czasu zajmie ich uporządkowanie np. jednego dnia wysprzątasz kuchnię i łazienkę, a drugiego pokoje; albo jednego dnia umyjesz okna i sprzątniesz w szafkach, a drugiego osuniesz meble i wyczyścisz podłogi.
Zrób sobie “scenariusz” działań, dzięki temu ominą Cię trudne niespodzianki, takie jak pochlapanie wodą świeżo zapastowanego parkietu przy szorowaniu wcześniej pominiętej okiennej framugi.
Sprawdź, czy przy okazji porządków nie będą niezbędne małe naprawy.

Podział prac między domowników

Zaangażuj resztę rodziny – dla każdego znajdzie się jakieś zadanie. Dostosuj elementy planu sprzątania do możliwości każdego członka rodziny. Włącz w akcję nawet tych najmłodszych, niech nabierają dobrych nawyków. Postaraj się aby dla milusińskich była to też swego rodzaju forma zabawy, np. zbieranie klocków na czas.
Zagrzewaj wszystkich do pracy i pokaż, do czego zmierzacie. Wyznacz czas, kiedy każda czynność ma być przez daną osobę wykonana. Pokaż im swój entuzjazm.
Możesz też odciążyć rodzinę, angażując do pracy studentów, którzy za niewygórowaną kwotę wysprzątają strych albo piwnicę, odkurzą dywany lub umyją okna.

Lśniąca łazienka

Miejsca, w których osadził się kamień, polej odkamieniaczem. Pozwól mu działać przez chwilę, a następnie spłucz. Armaturę wypoleruj. Mleczkiem i szorstką gąbką wyczyść glazurę i również ją wypoleruj. Wypierz zasłonkę prysznicową i dywaniki. Przed myciem podłogi odsuń pralkę i usuń zalegający tam kurz.

Pachnąca kuchnia

Oprócz umycia okien poświęć trochę czasu framugom – zwłaszcza na tych z PCV często pojawiają się przebarwienia od nikotyny czy tłustej sadzy. Firanki upierz w roztworze płynu z dodatkiem chloru – odzyskają śnieżną biel. Wyszoruj kuchenkę ze wszystkich stron, nie zapominając o piekarniku.

Sposób na lodówkę

Umyj lodówkę, jeszcze zanim trafią do niej świąteczne smakołyki. Jeśli wydziela się z niej nieprzyjemny zapach, zainstaluj w niej specjalny pochłaniacz, a jedzenie szczelnie pakuj w pudełeczka i woreczki.

Pokoje na błysk

Najpierw wynieś z pokoju duże kwiaty w donicach oraz mniejsze meble. Z regałów usuń książki i bibeloty, wyczyść je lub odkurz, aby nie brudzić później mebli – do czyszczenia półek stosuj środki do powierzchni drewnianych. Wyczyść żyrandol i lampy. Czystą ściereczką wytrzyj liście roślin i donice. Dokładnie odkurz wszystkie zakamarki pokoi, do których nie docierasz przy regularnym sprzątaniu.

Dbaj o miłą atmosferę podczas całych porządków

Podczas porządków bądź dobrym przykładem i chwal innych za dobrze wykonane czynności. Pamiętaj o krótkich przerwach na posiłek i odpoczynek ale zarazem pilnuj też dyscypliny.

Inspekcja na zakończenie

Po zakończeniu wspólnie ze wszystkimi oceńcie swoje dzieło. Podziękuj wszystkim za wspólną pracę i cieszcie się efektem jaki osiągnęliście.

Niech Twoje święta będą czyste i pachnące!