ekspress do kawyWypicie idealnie zaparzonej kawy wcale nie musi wiązać się z wyjściem do kawiarni. Podobny standard są w stanie zapewnić nam także domowe ekspresy do kawy. Wybór tego idealnego może jednak okazać się dość trudny. Postanowiliśmy więc ułatwić Państwu zadanie i przedstawić kryteria, jakimi powinniśmy się kierować przy zakupie tego typu urządzenia.

Producent

Z raportu poświęconego ekspresom do kawy przygotowanego przez serwis Skąpiec.pl wynika, że podczas wybierania ekspresu najbardziej zwracamy uwagę właśnie na markę. Nie ma w tym nic dziwnego – za popularnością danej firmy kryje się zazwyczaj wysoka jakość jej produktów, poparta opiniami wielu zadowolonych użytkowników. Którzy producenci ekspresów do kawy cieszą więc największym zaufaniem Polaków? Skąpiec.pl w pierwszej trójce wymienia DeLonghi (które wśród użytkowników tej internetowej porównywarki cen cieszyło się popularnością na poziomie 23%), Saeco (z wynikiem 16%) oraz Krups (13%).

Rodzaj

Typów ekspresów do kawy jest naprawdę wiele, postanowiliśmy jednak skupić się na omówieniu tych najpopularniejszych. Według raportu Skąpiec.pl największym wzięciem cieszą się ekspresy ciśnieniowe. Ich mechanizm wykorzystuje siłę wody, która z impetem przeciska się przez zmielone nasiona kawy i wydobywa z nich to, co najlepsze. Kupno urządzenia tego typu rozważała aż połowa użytkowników znanego serwisu. Dużym zainteresowaniem cieszą się również ekspresy automatyczne. Zastosowana w nich technologia pozwala na zaprogramowanie urządzenia w taki sposób, aby za wciśnięciem jednego guzika przygotowywało kawę dokładnie dobraną do naszych potrzeb. Warto wziąć pod uwagę także ekspresy na kapsułki – są banalnie proste w obsłudze, a także stosunkowo tanie. Należy jednak liczyć się z kosztami wkładów, które wyniosą nas nieco więcej niż w przypadku tradycyjnego ekspresu.

Funkcje dodatkowe

Przy wyborze idealnego urządzenia warto również zastanowić się, czy nie chcielibyśmy przypadkiem, aby robiło ono dla nas coś ekstra. Wszystkim, którzy nie posiadają osobnego młynka do ziaren, przyda się ten wbudowany bezpośrednio w maszynę. Wielbiciele cappuccino nie obędą się z kolei bez dodatkowego spieniacza do mleka. Bardzo pożyteczną i ułatwiającą konserwację naszego ekspresu może okazać się również funkcja autooczyszczania. Wszystkie wyżej wymienione cechy dodatkowe ekspresu do kawy wzbudziły spore zainteresowanie użytkowników serwisu Skąpiec.pl sięgające odpowiednio 33%, 32% i 21%.

Moc

Ile watów powinno zużywać nasze urządzenie, żeby miało siłę wzorowo spełniać powierzone mu zadanie i jednocześnie nie rujnowało wysokim zużyciem prądu naszego domowego budżetu? Według ponad połowy internautów przeglądających oferty ekspresów do kawy poprzez stronę Skąpiec.pl, liczba ta wyniesie od 1300-1600V. Nie jest to mało, jednak urządzenia o tej mocy będą po prostu najlepiej się spisywać.

Jak widać, czynników, które musimy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego ekspresu do kawy, jest całkiem sporo. Rozważna decyzja gwarantuje jednak zakup porządnego i służącego przez lata urządzenia.