Wszawica jest chorobą zakaźną, którą powodują pasożyty. Wesz głowowa pożywia się krwią, a w miejscu ukąszenia – jedynie na skórze głowy, gdzie występują włosy – pojawia się niewielkie zgrubienie, które bardzo swędzi i piecze. W pewnych sytuacjach nie da się uniknąć drapania, co jeszcze pogarsza stan rany. Ale to nie jedyny problem, z którym stykają się chorzy na wszawicę – ze względu na rodzaj pożywienia wszy, przenoszą one inne zaraźliwe i poważne choroby. Dlatego kiedy rozpozna się tę chorobę, trzeba bardzo szybko zareagować i pozbyć się wszystkich pasożytów.

Regularne sprawdzanie skóry głowy to podstawa

Wszy najczęściej pojawiają się w dużych skupiskach ludzkich. Mogą to być kolonie czy akademiki, jednak najwięcej przypadków zarażenia się wszawicą występuje w szkołach i przedszkolach. Dzieci są do siebie bardzo przyjaźnie nastawione i przywiązane, często bawią się razem, stykając się głowami czy pożyczają sobie do przymierzenia czapki lub szczotki do włosów. Wszy mają zredukowane odnóża, nie skaczą jak pchły i mogą jedynie pełzać, dlatego zarażenie następuje jedynie przez bezpośredni kontakt. Często w początkowym stadium choroby, nawet do miesiąca od pojawienia się pierwszych wszy, zarażony nie odczuwa żadnych objawów. Czasem rozpoznanie choroby następuje całkiem przypadkowo – w momencie rozczesywania włosów czy mycia głowy. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie skóry głowy. Nie trzeba tego robić codziennie, ale warto stosować taki rodzaj profilaktyki raz na parę dni lub raz na tydzień, szczególnie w okresie powrotu do szkoły i rozpoczęcia roku szkolnego. W profilaktyce może pomóc spray do włosów Sora Lotion, którego składnikiem jest Cytronella – olejek o zapachu odstraszającym wszy. Więcej o tym preparacie można przeczytać na stronie internetowej wszawica-sora.pl.

Objawy wszawicy

Po pierwszym stadium, kiedy z jaj wyklują się, a następnie dorosną larwy, zaczyna się tak naprawdę właściwa choroba. Pasożyty rozpoczynają pożywianie się. W takim momencie najczęściej występuje rozpoznanie wszawicy. Dziecko podchodzi do rodzica czy opiekuna, skarżąc się na swędzenie skóry głowy. Nawet kiedy maluch nie skarży się, a jedynie bezustannie drapie skórę głowy, trzeba ją jak najszybciej skontrolować. Gnidy są bardzo małe, mają biały lub jasnobrązowy kolor i są najczęściej umieszczone u nasady włosa. Wyglądem przypominają łupież, jednak w odróżnieniu od niego, jaja wszy są o wiele bardziej trudne do usunięcia – dorosłe osobniki wręcz przyklejają je do włosa. Rozwinięte wszy najczęściej skupiają się na włosach za uszami czy u nasady karku – można je rozpoznać gołym okiem.

W sytuacji pojawienia się wszy trzeba jak najszybciej interweniować i udać się do apteki po skuteczny lek. Najlepiej skonsultować się z farmaceutą. Na rynku istnieje wiele preparatów i szamponów, na przykład Sora Forte. Jest on całkowicie nieszkodliwy dla skóry człowieka. Więcej o tym szamponie oraz innych środkach do walki z wszawicą można dowiedzieć się na wszawica-sora.pl.