fotolia_3227468_subscription_mKaraluchy, prusaki i mrówki to owady żyjące w siedliskach założonych przez ludzi. Ukrywają się w ciemnych kątach, piwnicach lub spiżarniach. Trudno orzec, dlaczego wybierają konkretny dom na swoje gniazda. Wiadomo za to, że lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Często przesiadują koło zlewu kuchennego lub pod wanną.

Zawody z owadem

Karaluchy żywią się odpadkami zostawionymi przez człowieka. Jedzą owoce, warzywa, mięso, a nawet gotowane i przyprawione potrawy lub słodycze. Nie pogardzą także mąką lub cukrem. Owady te cechują się nocnym trybem życia – żerują wówczas, gdy właściciele domu śpią. Karaluchy są odpowiedzialne za przenoszenie różnych chorób – zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Zanieczyszczają produkty spożywcze odchodami, przez co powodują ich psucie. Często są też nosicielami pasożyta, który wywołuje toksoplazmozę. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, mikroorganizmy ją prowokujące zagnieżdżają się w macicy i atakują płód.

Niestety, trudno pozbyć się karaluchów. Jeżeli już pojawią się w domu, najczęściej zostają w nim przez parę lat. Robaki trzeba przede wszystkim pozbawić dostępu do pożywienia. Z tego powodu każdy produkt spożywczy należy umieszczać w szczelnych pojemnikach, by owady nie mogły się tam dostać. W domu trzeba także zachowywać porządek. Na stole w jadalni i kuchni nie powinno się zostawiać choćby małych okruszków – nawet one przyciągną robactwo do żeru. Nie wolno także pozwolić na to, by śmieci pozostawały w mieszkaniu zbyt długo. Najlepiej co wieczór wynosić je do kosza.

Środki owadobójcze

Bardzo skuteczną metodą walki z karaluchami jest stosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do zabijania insektów. Firma bentawet.pl oferuje profesjonalny środek owadobójczy, który eliminuje problem osiedlających się w domu insektów nawet na rok. Warto stosować tego typu produkty, ponieważ są one w zupełności bezpieczne dla człowieka. 

Przed zakupem konkretnego środka owadobójczego należy zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze – nie warto inwestować w preparaty, które później trzeba będzie wdychać. Jeżeli nie ma się pewności, że po zastosowaniu trucizny pokój wystarczy tylko wywietrzyć, lepiej nie ryzykować. Preparat powinien być także wydajny. Przed zakupem należy dowiedzieć się, na jak duże mieszkanie wystarczy jedno opakowanie danego środka. Niestety nie jesteśmy w stanie tego sami określić precyzyjnie, dlatego najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą. Preparat powinno się też łatwo aplikować. Środek „Muszak” z bentawet.pl wystarczy nałożyć pędzelkiem na futryny, ramy okienne oraz okolice lamp lub inne newralgiczne punkty odwiedzane przez robaki.

Warto pamiętać o tym, że cena preparatów owadobójczych najczęściej skorelowana jest z czasem jego działania. Te trucizny, które są krótkotrwałe, zwykle charakteryzują się też niższą ceną. Ich zakup w dłuższej perspektywie czasu okazuje się jednak nieopłacalny, ponieważ zabiegi wykonywane przy ich pomocy trzeba często powtarzać.