16.Dobierz rolety okienne do swoich potrzebjestempaniadomuOzdobą okna może być nie tylko firanka czy zasłony, ale również rolety. Można dobrać je do swoich indywidualnych potrzeb pod względem koloru, deseniu, czy też poziomu pochłaniania światła dziennego.

Jakie funkcje spełniają rolety?

Montaż rolet okiennych jest polecany z wielu względów, ale najczęściej są one montowane po to, aby domownicy mogli zaciemniać pomieszczenia na noc, albo uzyskać poczucie prywatności i intymności we własnym domu. W zależności od tego, czy w domu instalowane są rolety zewnętrzne czy wewnętrzne, będą one spełniały zróżnicowane funkcje.

Rolety wewnętrzne mogą być uznane za element dekoracji wnętrza i będą dostosowywane pod kątem kolorystyki i typu stylizacji danego pomieszczenia. Z kolei rolety wewnętrzne mają zapewniać prywatność i ochronę przed intruzami, w tym złodziejami. Nie oznacza to jednak, że i one nie mogą pełnić wizualnej funkcji ozdoby domu. Rolety zewnętrzne częściej dobiera się pod względem kolorystycznym do koloru elewacji budynku niż koloru ścian we wnętrzach.

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne skutecznie potrafią chronić dom przed nadmiernym nagrzaniem w ciągu lata oraz zaizolować dodatkowo okna w czasie mroźnej zimy. Zasłonięcie rolet to sposób na to, aby ciepło we wnętrzach domu nie uciekało na zewnątrz, dotyczy to w szczególności poddaszy. W ochronie przed przegrzaniem pomieszczeń na poddaszu pomagają przesłony zewnętrzne, oferowane m.in. przez firmę Velux, która deklaruje, że zatrzymują one do 95% ciepła, obniżając jednocześnie temperaturę we wnętrzach. Mogą one być alternatywą dla montażu drogiej i nie do końca korzystnej dla zdrowia domowników klimatyzacji.

Jakie rolety do poszczególnych pomieszczeń?

Na poddaszach użytkowych do okien dachowych najlepiej wykorzystać rolety zewnętrzne, które zaizolują pod względem termicznym pomieszczenie, zapewnią ochronę przed intruzem, utrudniając np. dokonanie włamania, a także będą zapewniały komfort akustyczny domownikom, tłumiąc odgłos padającego deszczu czy gradu. Dzięki wykorzystaniu rolet zewnętrznych, pomieszczenia na poddaszu staną się cichsze i bardziej przytulne.

W salonach i pokojach dziennych zaleca się wykorzystanie rolet dopasowanych pod kątem kolorystyki pomieszczenia. One również zapobiegną stratom ciepła w zimie i ochronią przed upałem latem, ale jednocześnie będą stanowiły estetyczny element stylizacji takich pomieszczeń.

Rolety zapewniają spokojny sen najmłodszym domownikom w pokojach dziecięcych oraz pozostałym mieszkańcom w sypialniach. Ma to szczególne znaczenie, jeśli pokoje te usytuowane są od południowej strony domu.