TeaIstnieje kilka faktów o herbacie, których nie znają nawet jej zwolennicy. Jeżeli właśnie odkryłeś wachlarz smaków herbaty, to zapoznaj się z pięcioma ciekawostkami, które mogą zmienić Twój pogląd na filiżankę herbaty.

  • Wszystkie herbaty pochodzą z tej samej rośliny

Nie każdy wie, że herbata – czy to czarna, biała, zielona, Pu-eh czy Oolong pochodzą od rośliny o nawie Camellia sinensis. Dopiero od poszczególnych szczepów, poziomu utlenienia czy też technik przetwarzania zależy to, jaki rodzaj herbaty znajdzie się na sklepowych półkach. Z tego też względu wszystkie ziołowe mieszkanki, które potocznie również nazywa się herbatami, nie mają ściśle nic wspólnego z prawdziwym herbacianym naparem.

  • Siorbać herbatę – to nie jest niegrzeczne

Czy wiedziałeś, że herbatę można siorbać i wcale nie ujdzie to za objaw złego wychowania? Dzieje się tak dlatego, że działa tu podobna zasada, jak w przypadku degustowania wina. Dopiero za pomocą siorbania, jak uważają znawcy, można poczuć pełen smak herbaty i to na wszystkich częściach podniebienia. Ten zwyczaj praktykowany jest najczęściej w tych krajach, w których herbata jest podstawowych napojem, zaś jej spożywanie wiąże się z rytuałem.

  • Drugie miejsce

Herbata jest jednym z najczęściej spożywanych napojów przez mieszkańców naszego globu. Pod względem pożycia zajmuje drugie miejsce, tuż po wodzie. Sprzyja temu fakt, że podawać można ją na wiele sposobów – na ciepło, na zimo, z owocami, dżemem, mlekiem czy cukrem. Jeżeli chcecie zaskoczyć rodzinę lub znajomych smakiem herbaty, to powinniście zapoznać się z tym artykułem: www.herbata.info/domowa-herbata-na-zimno-wiele-sposobow-przygotowania. Przygotujcie wyjątkową, pyszną szklankę herbacianego napoju.

  • Filiżanka kofeiny

Mówi się, że kawa pobudza. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej początku dnia. A jednak, to w filiżance herbaty jest więcej kofeiny niż w filiżance kawy. Choć dużo zależy od rodzaju herbaty, po jaką sięgniemy, to jednak ona powinna nas rozbudzać znacznie szybciej. Może czas zmienić nawyki i przekonać szefa, aby zamiast kawy nabył kilka opakowań herbaty zielonej? Z całą pewnością jest ona zdrowsza!

  • Rooibos tylko w Republice Południowej Afryki

Rooibos to herbata o specyficznym smaku. Z tego względu ma niewielu zwolenników na Starym Kontynencie i najczęściej spożywana jest wyłącznie przez prawdziwych smakoszy. A jednak ma też swoje tajemnice. Jedną z takich jest fakt, że nie może być ona uprawiana na każdej glebie, wymaga również odpowiedniego klimatu. Z tego właśnie względu jej uprawy istnieją tylko w górzystym regionie Cedarberg, który położony jest w Republice Południowej Afryki.