608602_68043172Wspólna wyprawa rowerowa to doskonały czas dla całej rodziny nie tylko na to, aby wspólnie zwiedzić interesujące zakątki, ale też ruszyć się sprzed telewizora lub komputera i spędzić czas aktywnie. Zanim jednak wsiądzie się na dwa kółka, warto dobrze zaplanować cały wyjazd.

 Zarówno kilkugodzinna wyprawa poza miasto, jak i dłuższe wycieczki dla aktywnych rodzin powinny być dobrze zaplanowane. Należy nie tylko sprawdzić sprzęt, ale również zebrać wszystko to, co potrzebne będzie do wyjazdu. Dla tych, którzy chcą, aby wycieczka była dopięta na ostatni guzik, przygotowaliśmy specjalny poradnik.

Sprawdź rowery

Jeżeli rowery nie były używane od poprzedniego sezonu, warto zanieść je do serwisu – tam będą sprawdzone przez specjalistów i w razie potrzeby naprawione i nasmarowane. Prace można wykonać też u siebie w domu – w sieci czeka dużo różnych poradników. Trzeba między innymi pamiętać o sprawdzeniu solidności mocowania kół, kierownicy, siodełka, także przerzutki będą wymagały doregulowania, a łańcuch umycia i nasmarowania smarem. Dodatkowo warto sprawdzić opony i przyjrzeć się ramie oraz hamulcom. Przed dłuższym wyjazdem najlepiej zrobić krótką jazdę testową.

Weź odpowiednie wyposażenie

Kaski rowerowe to podstawa – chociaż nie są obowiązkowe, to jednak warto je kupić. Następnie trzeba też wyposażyć rower w lampki przednie i tylne oraz w dzwonek. Gdy planuje się wyprawę z mniejszym dzieckiem, potrzebny będzie fotelik rowerowy lub specjalna przyczepka. Jeśli chodzi o ubrania i dodatki, nie są one niezbędne, ale na pewno poprawią komfort jazdy – rękawiczki rowerowe, oddychająca koszulka i spodenki z wkładką, Obowiązkowo za to trzeba zabrać ze sobą bidony z napojami (mogą być energetyczne), a także zapas wody i przekąski, na przykład banany, batony energetyczne, dlatego przyda się plecak. Do tego mały zestaw pierwszej pomocy, podstawowe narzędzia, na przykład klucze imbusowe do podkręcenia siodełka. Gdy wycieczka odbywa się w ciepłe i słoneczne dni, przyda się krem z wysokim filtrem oraz czapeczki z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.

Jak zaplanować trasę?

Przygotowanie odpowiedniej trasy to nadrzędna sprawa. Trasa powinna być dopasowana do możliwości najmniej wprawionego w jeździe uczestnika wycieczki. Trzeba pamiętać o tym, jak ważne są przerwy podczas jazdy, na przykład co 4-5 kilometrów, aby odpocząć i zregenerować siły. Najlepsza trasa to ta wiodąca bezdrożami, gdzie rowerzyści nie muszą jechać wśród samochodów. Także warto wybierać ścieżki rowerowe poza miastem. Teraz można łatwo zaplanować drogę, korzystając z internetowych narzędzi, w tym Google StreetView, aby sprawdzić, czy trasa na płaskiej mapie nie ma zbyt wysokich podjazdów. Oczywiście, kilkudniowa czy zagraniczna wyprawa wymaga znacznie szerzej zakrojonej organizacji.