Przycisk przeznaczony do spłukiwania wody w toalecie wydaje się być pozornie banalnym elementem. W praktyce odpowiedni jego wybór może narobić sporo problemu. W sprzedaży znajduje się wiele różnych wariantów tego akcesorium, a jego błędne dopasowanie praktycznie uniemożliwia korzystanie z WC. Przy wyborze warto więc wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak chociażby parametry techniczne, funkcje, sposób uruchamiania czy kolorystyka.

Jak dobrać parametry techniczne i wygląd przycisku?

Na początek warto wybrać przycisk z katalogu producenta posiadanego stelażu. Produkty różnych firm mogą być ze sobą niekompatybilne, dlatego kluczowe znaczenie ma trafne dobranie obsługiwanego standardu. Pewnym utrudnieniem jest fakt, że nawet przyciski tego samego producenta mogą nie pasować do wszystkich stelaży z jego katalogu. Wiele firm wprowadziło z tego względu kody charakteryzujące komplementarne gamy produktów. Warto więc wybrać taki przycisk do spłuczki, który będzie należał dokładnie do tej samej serii co stelaż. Wszystkie elementy mogą być też w pełni uniwersalne oraz pasować do szerokiej gamy systemów toaletowych. Ważną kwestią techniczną jest materiał, z którego wykonany został produkt. Najtańszy i najczęściej spotykany jest plastik, jednak jego jakość nie należy do najlepszych. Łatwe w utrzymaniu i estetyczne jest szkło. Trwałością i praktycznością charakteryzuje się natomiast stal. Materiał wykonania decyduje o właściwościach wytrzymałościowych przycisku, a także jego cechach użytkowych i wizualnych. Produkty te występują w różnych wariantach kolorystycznych – począwszy od uniwersalnej bieli, a skończywszy na standardowym chromie i bardziej wyszukanych barwach. Duży wybór pod tym względem to spora zaleta, ponieważ umożliwia idealny dobór przycisku do aranżacji toalety – Eksperci Łazienek.

Jak dobrać przycisk do spłuczki pod kątem umiejscowienia i funkcji?

Ważną kwestią przy wyborze przycisku jest wariant jego umiejscowienia. Większość produktów jest pod tym względem uniwersalna i umożliwia montaż zarówno na krawędzi stelaża, jak i w ścianie. Niektóre modele da się też zlicować z powierzchnią płytek, jednak taka kombinacja jest droższa. Przyciski do spłuczek często wyposażane są w dodatkowe funkcjonalności, takie jak podświetlenie czy odciąg nieświeżego powietrza z filtrem węglowym. Przydatną opcją jest także możliwość użycia specjalnej kostki odświeżająco-dezynfekującej. Warto zadecydować, czy przycisk ma posiadać dodatkową funkcję stop oraz możliwość użycia wody ze zbiornika w wariancie częściowym lub całkowitym. Przy wyborze istotny jest także sposób, w jaki przycisk będzie uruchamiał spłuczkę. W sprzedaży znajdują się modele z przyciskami mechanicznymi, które uruchamiane są ręcznie. Innym rodzajem są warianty pneumatyczne, napędzane powietrzem. Istnieją też bezdotykowe elektroniczne przyciski do spłuczek, które do zasilania potrzebują źródła prądu. Umiejętny dobór poszczególnych funkcjonalności i parametrów tego produktu pozwoli na jego lepsze wykorzystanie w praktyce.