140903174333903700Kominki były jednym z pierwszych sposobów ogrzewania domostw. Wtedy również służyły do przygotowywania potraw, pieczenia mięs oraz gotowania wody. Później stały się poniekąd oznaką luksusu, ale nie wygody, ponieważ zawsze wiązały się z koniecznością przygotowania opału, a także sprzątaniem popiołu i sadzy. Obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom i dostępności do gazu LPG, możemy mieć kominek w pełni komfortowy, umieszczony tam, gdzie kominek na drewno stanąć by nie mógł.

Kominek w łazience? Oczywiście!

Zaletą kominków z zasileniem gazowym jest większa dowolność usytuowania. Taki kominek bowiem można podłączyć do systemów kominowych ze stali kwasoodpornej, do przewodów powietrzno-spalinowych, które wyprowadzone zostają przez zewnętrzną ścianę obok kominka. Przez tak dużą możliwość możemy kominki gazowe zamontować w kuchni, łazience, salonie, a nawet przedpokoju. Oczywiście miejsca i sposób montowania musi być zgodny z wymaganiami przepisów prawa budowlanego. Jednak zawsze to większa możliwość niż przy kominkach na paliwo stałe.

Montowanie a przepisy

Jeśli kominek zasilany jest przez gaz propan butan, wtedy należy w pomieszczeniu umieścić odpowiednią wentylację w postaci kratki wywiewnej przy podłodze. Musi ona znajdować się kilka centymetrów powyżej poziomu gruntu. Wśród wymogów regulujących instalację kominków na LPG jest także rodzaj materiału konstrukcji i wykończenia ścian, jakie będą znajdowały się w bliskim sąsiedztwie wkładu. Materiały te bowiem muszą wytrzymać wysoką temperaturę, jaka dochodzi z kominka, a jest to nawet 200°C. Nie mogą się tam znajdować więc materiały łatwopalne, w przeciwnym wypadku wkład kominka musi być oddalony od takiej ściany minimum 50 cm. Oczywiście taka odległość musi być zachowana również od instalacji gazowej, elektrycznej oraz wodnej.

Komfort i efektywność vs. brak autentyczności?

Niewątpliwą zaletą w korzystaniu z kominków na gaz LPG jest czystość oraz oszczędność czasu. Nie musimy magazynować paliwa stałego w postaci drewien, nie trzeba specjalnie rozpalać i pilnować ognia, a także nie musimy sprzątać popiołu i otoczenia kominka. Wystarczy jedynie włączyć kominek i ustawić pożądaną temperaturę i można cieszyć się przyjemnym klimatem i ciepłem kominka. To, co również wyróżnia kominki gazowe, to możliwość regulacji wysokości płomienia. Taki rodzaj efektowności z pewnością podnosi ich atrakcyjność. Zwłaszcza, gdy mamy otwarte palenisko. Oczywiście nie można pominąć innej ważnej zalety kominków gazowych, a mianowicie ekologia. Spalanie gazu propan butan nie powoduje emisji dwutlenku siarki oraz brak jest produktów ubocznych w postaci pyłów i węglowodorów aromatycznych. Plusem jest także ekonomia, ponieważ ten rodzaj zasilania jest również tańszy w eksploatacji. Dla niektórych posiadaczy kominków tradycyjnych, wadą tych gazowych jest brak autentyczności. Może chodzi tu bardziej o zapach palącego się drewna, który wydostaje się po otworzeniu paleniska, a może jego widok. Producenci kominków gazowych mają w swojej ofercie bardzo efektowne imitacje kamieni lub drewien, co choć w pewnym stopniu przybliża klimat tradycyjnego ogniska. Zawsze jednak płomień występuje i jest jak najbardziej autentyczny. Prawdziwość klimatu jest tu więc kwestią sporną.