4_Jakie substancje mogą skutecznie wspierać naszą wątrobęJeden z największych i najbardziej zapracowanych narządów w naszym organizmie często potrzebuje specjalnego wsparcia z naszej strony. Co możemy zrobić dla naszej wątroby? Z pewnością warto pomyśleć o częstszym sięganiu po te substancje, które mogą wspierać jej regenerację.

Fosfolipidy, czyli szansa na skuteczną regenerację wątroby

Fosfolipidy są specyficzną grupą tłuszczów, która tworzy wokół naszej wątroby ochronną błonę. Dzięki nim wątroba jest chroniona jest przed szkodliwymi czynnikami, które mogą doprowadzić do uszkodzenia jej komórek.

Fosfolipidy wspierają proces regeneracji wątroby i jej uszkodzonych komórek, co chroni wątrobę przed dalszym uszkodzeniem, a nam pozwala cieszyć się lepszym samopoczuciem. W tej grupie tłuszczów wyróżniają się cholina i lecytyna, którym warto poświecić nieco więcej uwagi.

 

Cholina –  bezcenne wsparcie dla wątroby

Dzięki niej wątroba jest szybciej i sprawniej oczyszczana z niebezpiecznych substancji, co pomaga zachować jej dobrą formę. Cholina pomaga też w walce z takimi problemami, jak marskość wątroby lub atakujące ten narząd stany zapalne. Gdzie szukać choliny? Znaleźć ją można w wielu lekach na wątrobę oraz w tak popularnych produktach spożywczych, jak podroby, warzywa strączkowe oraz żółtka jaj.

 

Lecytyna – „wspólniczka” choliny

Jej niedobór jest jedną z dość częstych przyczyn tworzenia się kamieni żółciowych oraz narastających problemów z wątrobą. Dzięki lecytynie można chronić wątrobę przed poważnymi uszkodzeniami oraz takimi chorobami, jak marskość wątroby oraz schorzenia o charakterze zapalnym.

 

Sylimaryna, czyli niezwykła moc ostropestu plamistego

Ostropest plamisty, jako cenne źródło sylimaryny, jest kolejnym sojusznikiem osób starających się chronić swą wątrobę. Sylimaryna wspiera proces regeneracji wątroby, zapewnia jej też ochronę przed toksynami oraz wolnymi rodnikami. Pomaga i tym, którzy muszą zażywać sporo leków, i tym, którzy  cierpią z powodu dolegliwości trawiennych.

 

Kurkuma – skuteczna ochrona przed stanami zapalnymi

Dla wątroby najważniejsze jest to, że kurkuma zapewnia jej skuteczną ochronę przed stanami zapalnymi, a jednocześnie – przyspiesza proces usuwania z niej wielu szkodliwych substancji.

 

Antyoksydanty i betainy – tajemnica skuteczności buraków

Dzięki zawartości sporej  ilości antyoksydantów i betainy, buraki pomagają oczyszczać wątrobę i sprawiają, że może ona szybciej uwolnić się od zagrażających jej toksyn.