Steam escaping from lid of pressure cooker with reflection of modern kitchenZdrowe odżywianie to nie tylko odpowiednie produkty, lecz również właściwy sposób przygotowania potraw. Najważniejsze jest to, by niezbędne składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy nie uciekały z parą lub wodą, lecz pozostawały w potrawie. Taką możliwość daje nam gotowanie na parze, jak również używanie specjalnych naczyń, które zapobiegają utracie ważnych składników. A jeśli chcemy również gotować szybko, wtedy warto skorzystać z szybkowaru.

Niemłody wynalazek wciąż w modzie

Na pewno większość z nas widziała u swojej babci lub mamy naczynie, które szczelnie zamykane, potrafi ugotować zupę szybciej niż zwykły garnek. To jest właśnie szybkowar. Nie jest to nowość w kuchni, ponieważ został wynaleziony już w XVII wieku przez Denisa Papina. Jego działanie polega na utworzeniu nadciśnienia, które temperaturę wrzenia wody podnosi nawet do 120 stopni. Dzięki temu każda potrawa gotuje się o wiele szybciej. Ciśnienie, jakie jest wytwarzane w szybkowarze wynosi od 44 do 80 kilopaskali. Wtedy właśnie woda wrze w wyższej temperaturze. Szybkowar, wytwarzając wysokie ciśnienie, dzięki specjalnym uszczelkom oraz zazębieniom, nie pozwala na ujście pary wodnej wytwarzanej podczas gotowania. Z kolei specjalny zawór znajdujący się w pokrywie służy do upuszczenia pewnej ilości pary, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu naczynie nie wybuchnie, a ciśnienie wewnątrz znajduje się na stałym, odpowiednim poziomie.

Sposób na szybkie i zdrowe gotowanie

Gotowanie w szybkowarze to przede wszystkim oszczędność czasu i energii. W porównaniu do zwykłych garnków, to naczynie potrafi ugotować potrawę szybciej nawet o 70%. Do gotowania potrzebujemy nawet o połowę mniej energii, a produkty użyte w potrawie zachowują większość swoich wartości odżywczych, witamin i minerałów. W zależności od rodzaju potrawy, jej obróbka termiczna może zostać skrócona nawet do 4-5 minut, ponieważ tyle zwykle gotuje się między innymi zupa jarzynowa. Oszczędność czasu widać również przy okazji przyrządzania potraw jednogarnkowych, jak gulasze mięsne, ponieważ na przykład wołowina, która potrzebuje ponad godzinnego duszenia, w szybkowarze dochodzi do miękkości nawet w 25 minut. Z kolei najczęściej gotowany dodatek do mięs w polskich domach, czyli ziemniaki, potrzebują w tym naczyniu zaledwie 5-7 minut, w zależności od rodzaju szybkowaru.

Jaki szybkowar wybrać?

Najlepszym materiałem na to naczynie jest oczywiście stal nierdzewna wysokiej jakości. Ważna jest ilość warstw w dnie naczynia, gdzie im więcej, tym ciepło równomierniej się rozprowadza, a także utrzymywane jest jeszcze dłużej. Porządne szybkowary posiadają solidne zatrzaski oraz wysokiej jakości uszczelki, które nie mają prawa wypuścić nawet niewielkiej ilości pary wodnej. Przydatne są także specjalne wkładki, które umożliwią gotowanie na parze, a także kilku produktów równocześnie. Szybkowary są więc naczyniami niezwykle praktycznymi, oszczędnymi oraz pozwalającymi na przyrządzanie zdrowych i wartościowych posiłków.