Urządzając kuchnię mamy za zadanie zdecydować się na styl, wybrać meble, sprzęty, płytki i dodatki. Musimy rozplanować rozmieszczenie elementów w sposób funkcjonalny i jednocześnie estetyczny. Jakie płytki wybrać na ściany do kuchni? Postaramy się nieco doradzić.

Planując wystrój kuchni trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej ściany. Szczególnie te, które znajdują się bezpośrednio przy zlewozmywaku, kuchence oraz blacie, na którym przygotowuje się posiłki. Są one najbardziej narażone na pryskanie, chlapanie oraz osiadanie nierzadko tłustych oparów. Najlepszym rozwiązaniem jest więc położenie tam odpowiednich płytek, które łatwo jest utrzymać w czystości i myć. Ponadto, płytki ścienne są nie tylko funkcjonalne, ale też pełnią rolę ważnego elementu dekoracyjnego. Jak dobrać odpowiednie płytki?

 

Płytki kuchenne w różnych stylach

Stylów w jakich możemy zaaranżować kuchnię, jest wiele. Wystarczy zajrzeć do Internetu, by znaleźć mnóstwo ciekawych inspiracji. Musimy jednak pamiętać, że aby osiągnąć w kuchni harmonię, musimy dobrze zgrać wszystkie obecne tam elementy, w tym również płytki. Wszystko musi być dopasowane pod względem stylu, rozmiarów oraz kolorystyki. Jeśli mamy do tego smykałkę, możemy stworzyć projekt sami i uzyskać bardzo ciekawe efekty. Jeśli jednak nie jest to naszą mocną stroną, warto abyśmy skorzystali z pomocy projektanta wnętrz. Specjalista pomoże również w sytuacji, gdy mamy jakiś ogólny pomysł, ale nie potrafimy go rozwinąć.

A co powinniśmy wiedzieć, gdy planujemy urządzać kuchnię? Oto kilka kwestii, które warto mieć na uwadze:

  • Styl. Kuchnię możemy urządzić w jednym z wybranych stylów: tradycyjnym, rustykalnym, śródziemnomorskim, prowansalskim, dworskim, regionalnym, nowoczesnym, a nawet awangardowym. W sprzedaży znajdziemy płytki kuchenne, sprzęty, meble i liczne dodatki w wyżej wymienionych stylach, które pozwolą nam stworzyć wymarzoną aranżację. Płytki w różnych stylach są na przykład dostępne na https://sklep.paradyz.com/produkty/plytki–kuchnia
  • Kolorystyka. Do kuchni zwykle poleca się jasną kolorystykę, która optycznie dodaje pomieszczeniu światła i przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, że do wielu stylów przypisana jest konkretna kolorystyka, nadająca wnętrzu właściwego klimatu i charakteru.
  • Wielkość płytek. Najnowsze trendy nie ograniczają nas podziałem typu: mała płytka do małej kuchni – duży format do dużej kuchni. Teraz wielkość naszej kuchni nas nie ogranicza. Możesz wybrać dużą 1-2 duże płytki- jeśli Twoje pomieszczenie jest małe, lub odwrotnie położyć wręcz mozaikę na ścianie w bardzo dużej i przestronnej kuchni. Teraz należy się tylko skupić na stylu, kolorystyce i jakości produktów.

Rodzaje płytek kuchennych

Producenci płytek doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kafelki do kuchni muszą mieć szczególne właściwości. Oferują zatem szeroką gamę różnego rodzaju płytek, które można stosować właśnie w kuchni na ścianie. Oto kilka najpopularniejszych i najczęściej wybieranych:

  • Płytki ceramiczne ścienne. Są najczęściej używane ze względu na aspekty dekoracyjne, odporność na wilgoć oraz łatwość czyszczenia. Ponadto jak wszystkie produkty ceramiczne -są niepalne.
  • Szkliwiony gres albo szkliwiony klinkier. Dzięki gładkiej, szkliwionej powierzchni łatwo utrzymać je w czystości. Płytki te są też wytrzymałe i odporne na działanie skrajnych temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne.
  • Mozaika. Mozaiki dostępne są w plastrach- dzięki czemu możemy je w łatwo zamocować na ścianach. Są nie tylko praktyczne, ale też niezwykle efektowne, dlatego zyskują coraz większą popularność.
  • Płytki rektyfikowane. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się płytki rektyfikowane, które można układać z minimalna fugą już od ok 1,5mm-2mm, co przy ich zazwyczaj większych rozmiarach, wygląda jakby elementu spoiny nie było w ogóle.
  • Płytki kamienne. Jest to dość kosztowny sposób wystroju ścian w kuchni, uchodzący za wyjątkowo ekskluzywny. Na ścianach kładzie się płyty lub drobne mozaiki ze szlifowanego granitu. Ich głównym walorem jest oczywiście czynnik dekoracyjny.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Przy zakupie płytek, tak samo, jak w przypadku wszelkich innych materiałów budowlanych, trzeba bardzo dokładnie obliczyć zapotrzebowanie, żeby następnie kupić je z pewnym zapasem, który może się przydać, gdy w trakcie układania produkt się uszkodzi lub zniszczy, albo też w przyszłości, gdy będziemy coś przerabiać.

Musimy też pamiętać, że ułożone raz płytki będą nam służyć przez wiele lat, dlatego też trzeba się do tego przyłożyć. Przed przystąpieniem do prac trzeba więc właściwie rozplanować ułożenie wszystkich płytek uwzględniając kolorystykę, wzornictwo i dekory.