Sporo osób obawia się trudności związanych z uprawą roślin cebulowych. Zastrzeżenie budzi zwłaszcza konieczność corocznego wykopywania cebulek z podłoża przed sezonem zimowym. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wśród całej gamy gatunków można znaleźć takie, które spokojnie przetrwają w gruncie kilka, a prawdziwi rekordziści, nawet kilkanaście sezonów. Które cebulki kwiatowe zimują w gruncie?

Kwiaty cebulowe, które zimują w gruncie

Poniżej 7 wartych uwagi gatunków, których nie musisz wykopywać przed zimą, dzięki czemu ich uprawa jest jeszcze łatwiejsza i mniej kłopotliwa.

  1. Szafirki – popularna roślina cebulowa, która może pozostać w gruncie nawet na kilka sezonów. Wyróżnia się przepięknym, intensywnie niebieskim kolorem i kwiatostanami o dzwonkowatym kształcie. Pokrój szafirków to niskie, nieduże kępy, dlatego świetnie wyglądają sadzone w większych koloniach, tworząc zachwycający niebieski dywan.
  2. Żonkile – jeden z gatunków, który zdobi ogród już na przedwiośniu. Żółte wybarwienie kwiatów to charakterystyczny motyw zbliżającej się wiosny, a jednocześnie efektowna dekoracja. Preferują miejsca jasne, ale równie dobrze zniosą lekki półcień. Decydując się na pozostawienie narcyzów w gruncie, warto pamiętać o regularnym zasilaniu kwiatów nawozem wieloskładnikowym, który wzmocni cebulki.
  3. Krokusy – proste w uprawie kwiaty cebulowe, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Bez problemu przetrwają pozostawione w gruncie, by wczesną wiosną odrodzić się i zakwitnąć w intensywnych kolorach fioletu. Najpiękniej wyglądają sadzone w grupach. Dobrze czują się w glebach przepuszczalnych, a do tego są odporne na zróżnicowane warunki świetlne.
  4. Cebulica syberyjska – drobna roślinka o uroczych, niewielkich kwiatuszkach w kolorze błękitu. Podobnie jak powyższe, tak i cebulica najefektowniej wygląda w liczniejszych skupiskach. Gatunek ten jest tolerancyjny pod względem podłoża i warunków świetlnych, aczkolwiek najlepsze efekty uzyskasz sadząc ją na umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej glebie w miejscu ze stałym dostępem do lekko rozproszonych promieni słonecznych, np. pod drzewami lub krzewami.
  5. Lilia – elegancka roślina, która bez wykopywania może spędzić w gruncie nawet 3-4 sezony. Preferuje stanowiska lekko zacienione, najlepiej ze światłem rozproszonym oraz próchniczą i żyzną glebę. Gatunek jest bardzo bogaty w różnorodne kolorystycznie odmiany, dlatego sprawdzi się niemal w każdej aranżacji. Najbardziej mrozoodporne są jej azjatyckie i drzewiaste odmiany.
  6. Śnieżnik lśniący – drobny, o kwiatach w kolorze lawendowo-niebieskim. Rośnie na wysokość zaledwie 15 cm, dlatego znakomicie sprawdzi się w większych skupiskach lub jako uzupełnienie innych gatunków na ogrodowych rabatach. Gatunek o dobrych zdolnościach adaptacyjnych i wysoce odporny na zastane warunki uprawy.
  7. Szachownice – łatwe w uprawie rośliny cebulowe o zróżnicowanym pokroju: od filigranowych, aż po odmiany wyższe i bardziej efektowne. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, a więc jest jedną z pierwszych zakwitających roślin. Zaleca się sadzenie w podłożu przepuszczalnym i żyznym , na stanowiskach słonecznych.


Wszystkie powyższe, i wiele innych ciekawych roślin cebulowych, znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol. Zobacz: https://florexpol.eu/311-bulwy-cebule-klacza.