rolety-materialoweLatem słońce bywa bardzo dokuczliwe – każdy z nas w swoim domu powinien stworzyć sobie oazę, która ochroni przed nadmiarem gorąca i pozwoli odetchnąć w cieniu. Rolety to doskonały sposób na zorganizowanie w pomieszczeniu komfortowych warunków latem, jednak trzeba wiedzieć, że nie wszystkie modele w takim samym stopniu zapewnią nam ochronę, gdy słońce bezlitośnie raczy nas swoim światłem.

Coraz częściej właśnie ten system osłon okiennych wypiera popularne od lat żaluzje.

Dlaczego rolety zyskały taką popularność?

Zaletą rolet bez wątpienia jest to, że stwarzają wiele możliwości dopełnienia gustownej i niebanalnej aranżacji każdego niemal wnętrza. Mnogość materiałów, z których są one robione, a także bardzo bogata gama kolorystyczna pozwalają doskonale wpasować się producentom w potrzeby nawet wymagających klientów. Oprócz walorów estetycznych rolet, niezmiernie ważne jest to, że chronią wnętrze przed promieniami słonecznymi i wahaniem temperatur.

Rolety świetnie spisują się w mieszkaniach i domach prywatnych oraz w biurach. Można je umieszczać także w oknach umiejscowionych w dachach. Jednak tylko dzięki przemyślanemu zakupowi rolet zabezpieczymy się przed upałami. Trzeba wiedzieć, że nie każda roleta ma takie same właściwości.

Te rolety ochronią Cię przed słońcem

Aby uniknąć niemiłej niespodzianki po zamontowaniu nowych rolet, kierujmy się nie tylko wyglądem przesłon, lecz także tym, z jakiego materiału są one wykonane. W przypadku, gdy interesuje nas znaczny stopień przyciemnienia wnętrza, to głównie właśnie ten rodzaj materiału będzie miał decydujące znaczenie. Jeśli upieramy się przy konkretnej tkaninie, która jednak w dużym stopniu przepuszcza światło, to trzeba będzie wybrać rolety podgumowane. Takie przesłony całkowicie zatrzymują promienie słoneczne, co idealnie sprawdzi się na przykład w sypialni lub w salonie.

Warto wiedzieć, że przesłony wykonane z materiałów tekstylnych, takich jak na przykład poliester, zdecydowanie bardziej sprzyjają ochronie przed słońcem, niż tkaniny naturalne. Jeśli zainwestuje się na przykład w rolety z folii refleksyjnej, to można mieć pewność, że zredukuje się niemal do minimum nagrzewanie pomieszczenia, a co za tym idzie, także stopień jego naświetlenia.

Niebagatelne znaczenie ma też kolor przesłon – jasne kolory przepuszczają więcej światła niż ciemne. Istotna jest także grubość i gęstość materiału przesłon.

Jakich materiałów trzeba unikać?

Niektóre materiały wykorzystywane przy produkcji rolet mają duże walory dekoracyjne, natomiast nie sprawdzają się wcale, gdy żar leje się z nieba przez okna wprost do naszych domów. Jedwab czy bawełna nie spełnią naszych oczekiwań, gdy chcemy w swoim domu znaleźć schronienie przed słońcem. Podobnie kłopotliwe mogą być rolety bambusowe czy trzcinowe, które prezentują się pięknie i egzotycznie, lecz nie zdadzą egzaminu w upały.

Więcej informacji na temat właściwości rolet znaleźć można na stronie http://intech-krakow.pl/produkty/przeslony-wewnetrzne/rolety-materialowe.