3240695771_eb70b3c563Wielu z nas marzy o wejściu w posiadanie własnego mieszkania. Podobny zakup wiąże się z ogromnym wydatkiem, nic zatem dziwnego, że każdy szuka sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy. Kiedy i w jaki sposób można zaoszczędzić najwięcej?

Ostatnie pięć lat na rynku nieruchomości to okres ostrych przetasowań. Niż demograficzny, kryzys gospodarczy i niepewna przyszłość to czynniki, które jeszcze długo będą dawać o sobie znać w sercach potencjalnych nabywców. Deweloperzy widząc znacznie mniejsze niż w latach ubiegłych zainteresowanie mieszkaniami na rynku pierwotnym postanowili ciąć ceny mieszkań, co zaowocowało nawet dziesięcio procentowym rabatem.

Jak łatwo się domyślić, obniżki cen mieszkań w poszczególnych częściach polski potrafią być bardzo różne. Przykładowo, obniżki w wielkich aglomeracjach, takich jak Warszawa czy Wrocław, sięgnęły 5-6 procent. W mniejszych miastach, takich jak stolica Lubelszczyzny, obniżki cen sięgnęły aż 9 procent. Przy cenie mieszania w granicach 250-300 tysięcy daje to kwotę, po którą warto się pochylić.

Tak było jednak jakiś czas temu. W jaki sposób można szukać oszczędności obecnie? Staje się powoli standardem szykowanie przez deweloperów ciekawych obniżek z okazji zakończenie kolejnego etapu budowy inwestycji. Przykładowo, w Warszawie trzy mieszkania dwu-pokojowe z wykończeniem pod klucz można dostać już za 300 tysięcy złotych. Jak na ceny mieszkań w stolicy, jest to bardzo atrakcyjna cena. Zazwyczaj obniżki obejmują także ostatnie mieszkania inwestycji. Dzięki niższej, bardzo atrakcyjnej cenie, deweloper chce sprzedać ostatnie inwestycje i zakończyć proces sprzedaży w wyznaczonym sobie czasie.

Cena mieszkań będzie również uzależniona, co oczywiste, od lokalizacji nieruchomości. Im atrakcyjniejsza, tym cena wyższa. Jeżeli jednak jest się zmotoryzowanym, zależy nam na cichej okolicy z dala od zgiełku, cenę wyjściową można negocjować. Przykładowo, bardzo atrakcyjnymi, nowymi mieszkaniami na rynku pierwotnym w Lublinie są mieszkania na osiedlu Bluszczowa. Mieszkania nowoczesne, prezentujące ciekawą wizję architektoniczną w lokalizacji na uboczu, jednak w bliskiej odległości od centrum.

Oczywiście, zawsze można starać się o przyznanie dofinansowania, np. w postaci programu Mieszkanie dla Młodych. By go uzyskać, trzeba spełnić szereg wymagań, co nie dla każdego okaże się proste.