Przedłużający się urlop wychowawczy nie jest najlepszym rozwiązaniem dla wielu młodych mam. Nie każda z nich ma odpowiednie zaplecze finansowe, nie każda też chce rezygnować na dłuższy czas z pracy zawodowej. Jak to rozwiązać?

Uroki macierzyństwa

W dzisiejszych czasach kobiety bardzo często odkładają macierzyństwo, albo mają tylko jedno dziecko. Praca, pośpiech, zarabianie są dla nich najważniejsze i nie chcą zajmować się wychowaniem dziecka. Czy rzeczywiście maluch może być przeszkodą na drodze zawodowej kariery? Absolutnie nie! Jeśli kobieta pragnie założyć rodzinę, to nic nie stanie jej na przeszkodzie, a swoją pracę zawsze jakoś pogodzi z wychowaniem. Współczesne życie jest szybkie, owszem, ale jest także dużo różnych możliwości, dzięki którym można zapewnić dziecku dobrą opiekę i kontynuować swoją karierę zawodową.

Mądra organizacja czasu

Młoda matka przychodząc z pracy, może spędzić kilka godzin z maluchem, oferując mu swój cenny czas i miłość. Wspólne czytanie, oglądanie bajki czy zabawa są bezcenne. Część obowiązków może przejąć tata, część babcia czy starsze rodzeństwo (jeśli jest). Liczy się też mądra organizacja zajęć maluchowi, oczywiście, gdy jest już troszkę starszy. Stworzenie kolorowego grafiku dla niego z podziałem na godziny to świetne rozwiązane także dlatego, że dziecko nauczy się odpowiedzialności i samodyscypliny. Nie może być to oczywiście musztra, ścisły plan dnia, ale luźne nakreślenie ilości czasu przeznaczonego na zabawę i naukę. Starszaki powinny chociaż godzinę dziennie pomóc mamie w sprzątaniu, choćby swojego pokoju. Wypracowanie takiego schematu to bardzo cenne posunięcie, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Żłobek czy babcia?

Zawsze można oddać malucha do żłobka, a później przedszkola. Są oczywiście plusy i minusy takiej placówki, ponieważ dużej liczbie dzieci nie są w stanie w pełni dopilnować panie wychowawczynie. Poświęcenie czasu jednemu dziecku w pełni, zwrócenie uwagi na jego potrzeby i dopasowanie zajęć do jego osobowości to mrzonka, a możliwe do wykonania bardziej w prywatnych żłobkach. Takie miejsca to także wylęgarnia wirusów i częstsze chorowanie malucha. Z kolei plusem jest to, że dziecko jest pod opieką ludzi, którzy wiedzą, jak się zająć maluszkami. Zabawa, nauka i posiłki – to wszystko ma zapewnione dziecko pod nieobecność mamy. Z kolei opieka babcia budzi wśród wielu rodziców pewne kontrowersje. Niektórzy nie mają wyjścia i oddają dziecko pod opiekę babci, inni wolą zapłacić i oddać dziecko do żłobka czy przedszkola. Babcia na pewno zajmie się wnuczkiem najlepiej jak potrafi, da mu wszystko co najlepsze, ale… no właśnie. Czasami jest zbytnio pobłażliwa i pozwala dziecku na wiele. Przejadane się słodyczami, długie godziny przed komputerem czy smartfonem – wielu rodziców nie pozwoliłoby na takie spędzanie czasu przez ich pociechę.

Opiekunka dla dzieci

Pozostaje jeszcze opiekunka do dziecka. W Warszawie, Krakowie, czy innych większych miastach nie ma problemu ze znalezieniem kompetentnej osoby. Można szukać ogłoszeń prywatnych lub korzystać z usług pośredniczących agencji. Trzeba jedynie przeprowadzić szczegółową rozmowę z przyszłą nianią, aby się upewnić, czy jej osobowość i podejście do wychowania dzieci pasują rodzicom. Niania stanie się niejako członkiem rodziny, dlatego trzeba się dopasować pod różnymi względami, aby nie było później niepotrzebnych problemów. Dobra opiekunka do dziecka powinna być na pewno osobą delikatną, ale stanowczą. Musi mieć podejście do dzieci i umieć zorganizować mądrze czas, aby maluch nie czuł znudzenia. Umiejętne połączenie nauki i zabawy to klucz do sukcesu. Znalezienie idealnej niani jest jak najbardziej możliwe, trzeba tylko dobrze poszukać.

Wychowanie dziecka i kariera mogą się płynnie łączyć. Opracowanie swojego i dziecka grafiku dnia oraz dobra opieka nad pociechą gwarantuje zadowolenie obojga.