8239280661_a8eec4c049Mikrofalówka to bez wątpienia pomocne urządzenie, gdy chce się szybko rozmrozić jakieś produkty, podgrzać je czy podpiec, gdy kuchenka jest wyposażona w grill. W sklepach można znaleźć mnóstwo różnych modeli kuchenek mikrofalowych, ale często przy ich zakupie nie zwracamy uwagi na kwestie energooszczędności. Gdy interesuje cię energooszczędna mikrofalówka, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze!

Im więcej mocy tym lepiej

Wydawałoby się, że kuchenka mikrofalowa zużywająca więcej energii będzie droższa w utrzymaniu. W tym przypadku jednak moc mikrofal jest bardzo ważna – im jest ona wyższa, tym potrawa będzie szybciej gotowa, a tym samym zużycie energii będzie mniejsze. Najlepiej, aby kuchenka miała 800-1000 W. Mniejsza moc, oznacza większe rachunki. Warto o tym pamiętać.

Kuchenka z grillem – dodatkowe koszty

Warto wskazać też, że wolnostojąca kuchenka mikrofalowa czy kuchenka do zabudowy, wyposażona w grill to dodatkowe koszty, ale ze względu na fakt, że kuchenka jest niewielka, można uzyskać niższe zużycie energii niż w piekarniku z grillem. Gdy chcesz kupić mikrofalówkę z grillem, wybierz model kwarcowy mający około 1000 W, który zużywa mniej energii niż tradycyjny grill z grzałką.

Wybierz odpowiednią pojemność

Również warto zwrócić uwagę na pojemność mikrofalówki – jest ona podawana w litrach. Gdy mikrofalówka jest zbyt duża i przygotowuje się w niej małe ilości dań, w takim przypadku energia jest marnowana. Zatem nie warto przesadzać z wielkością urządzenia – najlepiej, aby miało około 20 litrów – wtedy bez problemu w środku zmieści się duży talerz. W sprzedaży dostępne są także mikrofalówki z okrągłym wnętrzem, które lepiej rozprowadza mikrofale, ale są to już droższe modele.

Zatem jeżeli interesuje cię tania kuchenka mikrofalowa, która będzie jednocześnie energooszczędna, w takim przypadku pamiętaj o powyższych poradach. W ten sposób bez problemu zakupisz sprzęt, który nie podwyższy drastycznie twoich rachunków za prąd, nawet wtedy, gdy będzie często używany.